03 Shkurt 2023

Hekurudhat e Kosovës përurojnë lokomoten e rifabrikuar

Prishtinë, 18 nëntor - Hekurudhat e Kosovës sot përuruan lokomotivën e rifabrikuar nga Gredelji i Kroacisë.

Rifabrikimi i kësaj lokomotive ka kushtuar rreth 2 milionë e 500 mijë euro, ndërsa rifabrikimi I saj është bërë nga kompania kroate “Gredel”.

Pas më shumë se një viti rifabrikimi, Lokomotiva e Hekurudhave të Kosovës është kthyer në gjendje sikur të ishte e re dhe me një garancion se do të shërbejë për shumë vite.

Drejtori i Gredelj, Ivan Toliç theksoi se lokomotiva është rifabrikuar me teknologjinë më të fundit.

“Kjo lokomotivë shpenzon rreth 30% më pak lëndë djegëse dhe është fjala e fundit e teknologjisë. Qëllimi ynë nuk është të shesim, por të bashkëpunojmë dhe të zhvillohemi bashkë”, ka thën Toliç.

Toliç theksoi se kanë bërë mjaft edhe në promovim, pasi kjo lokomotivë ka qenë e ekspozuar në panairin më të madh botëror në Berlin, ka kaluar nëpër dhjetëra shtete europiane për të ardhur në Kosovë.
 
Ndërkaq Ministri i Transportit në dorëheqje Fatmir Limaj ka thënë muajin e kaluar nga Komisioni Evropian, ka kërkuar që të financohet studimi I fizibilitetit edhe për dy projekte shumë voluminoze në sektorin e hekurudhave.

Fjala është për studimin e fizibilitetit për projektdizajnet për modernizimin e të gjitha linjave tjera hekurudhore (Fushë Kosovë-Podujevë, Fushë Kosovë-Klinë-Pejë, dhe Klinë-Prizren).

Ndërsa projekti i dytë ka të bëjë me ndërtimin e linjës hekurudhore Prishtinë-Aeroporti “ Adem Jashari”. Unë besoj se vitin e ardhshëm së paku njëri nga këto projekte do të realizohet dhe kjo tregon se në sektorin e hekurudhave të Kosovës po vijnë ditë më të mira.

Ministri Limaj, nuk e la pa e theksuar se tashmë ka lindur ideja për lidhjen e Hekurudhave të Kosovës me ato të Shqiprisë, duke shtuar: “Ju them se ne do të jemi të gatshëm të përfundojmë pjesën tonë të obligimeve ashtu siç po e përfundojmë edhe autostradën rrugore apo Rrugën e Kombite cila I lidh këto dy shtete.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)