24 Mars 2019

Greqia miraton ndërtimin e një aeroporti tjetër në Kretë

Athinë, 22 shkurt - Greqia të enjten nënshkroi një koncesion, duke lejuar një konsorcium greko-indian të ndërtonte një aeroport të ri në Kretë, ishullin e saj më të madh.

Ariadne Airport Group, një ndërmarrje e përbashkët midis aeroporteve GMR të Indisë dhe kontraktorit grek, GEK Terna, iu dha kontrata për projektin e aeroportit Kasteli prej 850 milionë euro (962.71 milion dollarë) vitin e kaluar.

Ajo ka nevojë për leje nga parlamenti dhe autoritetet e konkurrencës para fillimit të ndërtimit.

Që nga viti 2010, Greqia ka bërë disa përpjekje për të ndërtuar aeroportin e ri në Kasteli për të zëvendësuar aeroportin e Heraklionit, i dyti më e madh në aspektin e trafikut, por që me zor përballon trajtimin e 6.7 milionë pasagjerëve, kryesisht turistë, që kalojnë çdo vit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj në kuadër të manifestimit qendror “Epopeja e Dukagjinit”, bënë homazhe në Kompleksin Memorial në Gllogjan. (Gllogjan, ora 10:00)

- Në 20 vjetorin e rënies së atdhetarëve Prof. Latif Berisha dhe Agim Hajrizi, Kryesia e LDK-së bashkë me Kryetarin e Degës së LDK-së në Mitrovicë, Safet Kamberi dhe struktura të degës, bëjnë homazhe te varri i Prof. Latif Berisha. (Fshati Smrekonic, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në manifestimin shtetëror “Epopeja e UÇK-së në Dukagjin”. (Gllogjan, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin qendror në përkujtim të Betejës së Gllogjanit dhe të gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri. (Gllogjan, ora 12:00)