06 Tetor 2022

Gjermania dhe Finlanda mbyllin hapësirën ajrore për avionët rusë

Berlin, 27 shkurt - Gjermania dhe Finlanda kanë njoftuar se do të mbyllin hapësirën e tyre ajrore për avionët rusë në mes të aksionit ushtarak të Moskës në Ukrainë, duke iu bashkuar kështu një liste në rritje të vendeve evropiane që tashmë kanë vendosur kufizime ndaj linjave ajrore ruse. Moska është zotuar për një përgjigje reciproke.

Ministria Federale e Transportit dhe Infrastrukturës Dixhitale e Gjermanisë njoftoi të shtunën në mbrëmje se ministri i Transportit Volker ëissing "mbështet bllokimin e hapësirës ajrore gjermane për avionët rusë" dhe kishte "urdhëruar që gjithçka të përgatitet për këtë".

Për më tepër, linja ajrore gjermane Lufthansa anuloi të gjitha fluturimet e ardhshme për në Rusi dhe njoftoi se "fluturimet që janë në hapësirën ajrore ruse" do t'i "largojnë përsëri së shpejti".

Ministri finlandez i Transportit, Timo Harakka gjithashtu njoftoi se qeveria e tij do të mbyllë hapësirën ajrore të Finlandës për avionët rusë të shtunën.

Gjermania dhe Finlanda janë të fundit në një varg vendesh evropiane që kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për avionët rusë, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Poloninë, Bullgarinë dhe Republikën Çeke, ndër të tjera.

Rusia u përgjigj duke mbyllur hapësirën e saj ajrore ndaj vendeve. Të dielën, Agjencia Federale e Rusisë për Transportin Ajror tha se "vendimet jo miqësore të autoriteteve të aviacionit të Letonisë, Lituanisë, Sllovenisë dhe Estonisë" kishin nënkuptuar se Rusia do të vendoste kufizimet e veta të fluturimit në ato vende.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 tetor 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raporti me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit shënon 11 vjetorin e themelimit. (Hotel Venus, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe UNDP Kosova do të organizojnë  fillimi e fushatës për ndërgjegjësimin e publikut  “Festo me zemër, jo me armë” që synon ngritjen e vetëdijes për rrezikun e posedimit dhe keqpërdorimit të armëve të vogla dhe të lehta. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KEK-ut, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Oda Amerikane po organizon tryezën e rrumbullakët me titullin "Ndërtimi i partneritetit për përmirësimin e kujdesit ndaj pacientëve në Kosovë", për të diskutuar lidhur me këtë temë dhe sfidat e tjera në fushën e kujdesit shëndetësor, me ekspertë eminentë nga Kroacia. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Jeton Mehmetin Kryesues i Bordit të Drejtorëve të KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjime publike përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë konferencë për media me temë 'Masat për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët'. (Ministria e Ekonomisë, salla e takimeve, ora 11:00)

- Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për shërbimin civil të Kosovës raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën 6 mujore të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Me rastin e vdekjes së ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Deli Lekaj, Komuna e Deçanit organizon mbledhjen komemorative. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KOSTT-it, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)