02 Shkurt 2023

“Duetsche telecom” publikoi rënie të fitimit prej 70 për qind

Berlin, 26 shkurt - Kompania më e madhe e telekomunikimeve në Evropë “Deutsche telecom” sot publikoi se në vitin 2009 ka pasur rënie të fitimit të pastër për 70 për qind.

Fitimi – neto i “Deutsche telecom” vitin e kaluar arrinte 400 milionë euro, përballë 1,48 miliardë euro që janë realizuar në vitin 2008.

Rënia e fitimit ka të bëjë me zhvleftësimin e aktivave me vlerë të përgjithshme prej 2,3 miliardë euro në filialat e kompanisë në Britani të Madhe dhe në Evropën lindore dhe jugore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)