07 Prill 2020

Bullgaria ndalon lëvizjen e trenave ndërkombëtare

Sofje, 16 mars - Për shkak të masave kundër përhapjes së koronavirusit që nga 17 marsi të gjitha linjat hekurudhore ndërkombëtare, të cilat kalojnë përmes territorit të Bullgarisë, do të ndalohen deri në qetësimin e situatës.

Nuk do të lëvizen trenat Sofje - Selanik, Sofje - Bukuresht, Sofje - Stamboll. Informacione aktuale klientët e “Hekurudhave Bullgare” mund të marrin në sportelet e kompanisë në stacionet hekurudhore dhe në faqen e saj zyrtare në internet http://live.bdz.bg/.

Aktualisht nuk janë planifikuar fluturime, të cilat do të kthejnë bashkatdhetarët tanë në venin tonë nga pikat e tjera të botës, shpjegoi zëvendës ministri i punëve të jashtme Petko Dojkov.

Zv. Ministri u bëri thirrje bullgarëve tek ne që të mos udhëtojnë jashtë vendit, kurse atyre, të cilat ndodhen në vende të tjera, të mbeten aty deri në normalizimin e situatës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Qendra Operative Emergjente tek kampusi i shkollave të mesme, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli viziton Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në komunën e Ferizajt. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli takohet me një grup biznesmenësh nga Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës se Ferizajt, ora 12:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat të Kosovës mban takimi me ministrin e financave Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Ministrisë së Financave, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)