04 Qershor 2020

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Londër, 31 mars - Kompania Ajrore Britanike British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Aviokompania theksoi se "kufizimet dhe mjedisi sfidues i tregut" kanë çuar në marrjen e këtij vendimi.

Industria e aviacionit ka qenë e goditur rëndë nga pandemia që ka bërë që pasagjerët nëpër botë të qëndrojnë në shtëpi.

Vetë aeroportet janë duke ngadalësur po ashtu. Vetëm 33 fluturime do të ngriheshin ose zbritnin të martën në Gatwick, bazuar në ofruesin e të dhënave të aviacionit FlightStats.

Aeroporti i qytetit të Londrës mbylli pistën e tij për trafikun e zakonshëm javën e kaluar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)