06 Dhjetor 2022

Bechtel & Enka ka nënshkruar kontrata me 10 kompani vendore

Prishtinë, 10 qershor - Ministria e Transportit dhe Postë Telekomunikacionit (MTPT) në një takim që ka mbajtur ndërmjet kompanisë “Bechtel & Enka”, dhe disa bizneseve vendore, me qëllim të vetëm që këtyre të fundit t’iu ofrohet mundësia për kontraktim të punëve për autostradën Vërmicë-Merdare, ndërkaq deri më tani 10 kompani vendore kanë nënshkruar kontrata.

Fatmir Limaj, Ministri i Transportit, ka thënë se “Bechtel & Enka” po vazhdon t’i përmbushë obligimet e saja sipas kontratës së paraparë, duke ritheksuar edhe një herë rëndësinë e projektit të infrastrukturës për ekonominë e vendit dhe të ardhmen e saj, sepse sipas tij këto investime janë faktor dhe motor i ekonomisë dhe stabilitetit të vendit.

 “Me vetë faktin që kompanitë vendore të Kosovës janë të gatshme të hynë në projekte të tilla super kapitale ndërtimin e infrastrukturës rrugore, në nivelin e autostradave me standarde evropiane, tregon atë se sa ka shkuar përpara ky sektor dhe sa është zhvilluar. Angazhimi i Qeverisë në ndërtimin e projektit madhor, infrastrukturor atë që e quajmë me të drejtë rruga e kombit është pa dyshim investimi më i madh ndonjëherë i bërë në Kosovë, jo vetëm sa i përket aspektit të ndërtimit të tij, por edhe sa i përket formatit të ndërtimit në kohë rekordi të kësaj autostrade”, ka thënë ministri Limaj.

Drejtori i projektit të autostradës, Darren Mort nga “Bechtel & Enka”, ka thënë se kjo kompani ka eksperiencë, kapacitet dhe aftësi për të përfunduar punimet e autostradës dhe do të punojë me standardet më të larta për të përfunduar punën me sukses.

 “Ky projekt është një arterie tepër e madhe për shtetin e Kosovës, e cila filloi prej kufirit me Shqipërinë deri në kufi. “Bechtel & Enka” do të punojë me standardet më të larta, në mënyrë që kjo rrugë të përfundohet brenda tre vjetëve. “Bechtel & Enka”, është një nga kompanitë më të mëdha ndërtimore në botë dhe e ka për detyrë që të gjitha projektet e saja t’i përfundojë në afate të caktuara”, ka thënë Mort.

Kryetar i Departamentit të Arsimit dhe Shkencës pranë Aleancës Kosovare të Bizneseve, Mixhait Reçi,ka thënë se në këtë takim kompanitë anëtare të AKB-së dhe kompani tjera po i japin mbështetje të fuqishme koncorsiumit “Bechtel & Enka” dhe do të prezantojnë kapacitetet e tyre.

 “Ky takim është me qëllim që të njoftojmë kompanitë vendore, t’i prezantojmë kompanitë vendore para kompanisë “Bechtel & Enka”, kapacitetet e tyre për të bashkëpunuar në realizimin e këtij projekti kaq të madh dhe kaq të rëndësishëm tonë kombëtar”, ka thënë ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)