06 Shkurt 2023

BE nënshkruan marrëveshja për uljen e tarifave të roaming me Ballkanin Perëndimor

Tiranë, 7 dhjetor - Në kuadër të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, dje në Tiranë u nënshkrua marrëveshja për uljen e tarifave të data roaming mes vendeve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor.

Kjo marrëveshje u nënshkrua në praninë e gjashtë udhëheqësve të Ballkanit Perëndimor dhe hyn në fuqi nga data 1 tetor 2023.

Kryeshefja Ekzekutive e Telekomit të Kosovës, Burbuqe Hana e nënshkroi këtë marrëveshje në emër të Telekomit të Kosovës.

Me këtë marrëveshje garantohet ulja e tarifave të data roaming, me synimin që ato të jenë të përafërta me tarifat kombëtare deri në vitin 2027.

Qëllimi i marrëveshjes është mbështetja e lëvizjes dhe lehtësimi i komunikimit mes qytetarëve dhe bizneseve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Përfitimet nga kjo do të jenë të shumta, pasi që përveç uljes së tarifave të data roaming për qytetarët, do të ulen edhe kostot operative të bizneseve, duke nxitur kësisoj veprimtarinë biznesore edhe përtej kufijve.

Për më tepër, kjo marrëveshje është e veçantë meqë është bërë në baza vullnetare ndërmjet operatorëve të telekomunikacionit, si rezultat i angazhimit të fuqishëm të BE-së dhe operatorëve të telekomunikacionit të Ballkanit Perëndimor, me mbështetjen e Komisionit Evropian, Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal si dhe angazhimit të autoriteteve rajonale.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2023

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të organizoj një aksion si reagim ndaj skandalit të fundit me vende të punës në Arsim dhe akuzave publike për shitjen e vendeve të punës. (Para Komunës së Prizrenit, ora 9:30)
    
- Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve lanson Platformën për Punësim të të rinjve ku pjesëmarrës do të jenë Kryeministri, Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly dhe Ministri, Hekuran Murati. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku në rend dite është Interpelanca e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor mban konferencë për media lidhur me organizimin e marshit kundër asociacionit. (Para Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

    Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Këshillit Koordinues të Familjarëve të Personave të  Zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati vizitojnë ndërmarrjen “Liri”, në Prizren. (Ndërmarrja "Liri", Prizren, ora 16:00)

 

- Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizojnë ceremoninë e nënshkrimit të Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (SHFMU “Ismail Qemajli”, Bregu i Diellit, ora 19:00)