31 Janar 2023

Autostrada Prishtinë - Shkup se shpejti bëhet publik projekti

Prishtinë, 21 nëntor - Prezantimi i projektit të autostradës, e cila do ta lidhë Shkupin dhe Prishtinën, pritet të bëhet publik këtë javë.

Lajmin e ka bërë me dije për gazetën "Epoka e Re" zëdhënësi i Ministrisë së Transportit dhe Postë-Telekomunikacionit (MTPT), Xhevdet Pozhari.

Ai ka deklaruar se procedurat kanë përfunduar dhe se gjatë javës së ardhshme pritet të bëhet publik projekti, i cili do të tregojë qartë se si do të duket dhe nga do të bjerë autostrada e dytë, e cila do të ndërtohet në drejtim të Maqedonisë.

Sipas tij, ndërtimi i autostradës Prishtinë - Shkup do të hapë korridore të reja nga Kosova për në rajon dhe vende të tjera.

“Qeveria e Kosovës ka qenë e përkushtuar të punojë dhe të investojë në ndërtimin e rrugëve. Prezantimi i këtij projekti madhor për Kosovën tregon qartë vendosmërinë e institucioneve të vendit për të punuar në këtë drejtim”, ka theksuar Pozhari.

Sipas tij, me planin për ndërtimin e autostradës për në drejtim të Shkupit, do të konkretizohen të gjitha specifikat e projektit, duke nënkuptuar vlerën e projektit, kohën dhe të gjitha gjërat e tjera që janë të parapara. “Më parë ministri Limaj e ka bërë publik edhe njërin nga projektet e tjera kapitale, ndërtimin e autostradës Prishtinë - Shkup.

Ky projekt pritet të konkretizohet në këtë javë apo brenda disa ditëve. Ky është një lajm shumë i mirë për të gjithë pasi do ta lidhë Prishtinën me qendrën e Maqedonisë dhe do ta lidhë me autostradën në drejtim të Shqipërisë”, ka bërë me dije Pozhari, duke shtuar se kjo autostradë do të ndërtohet me koncesion.

“Koncesionuesi, i cili do ta ndërtojë këtë autostradë, do ta mbajë një kohë në shfrytëzim. Ndërkaq nëpërmjet këtij varianti do ta mbrojmë paranë publike dhe do ta fitojmë një korridor të ri, i cili do të sjellë zhvillim të ardhshëm ekonomik për vendin”, ka theksuar ai. Pozhari ka deklaruar se ka mjaft investitorë të cilët janë interesuar për këtë projekt kapital.

Ndërkaq sekretari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi, ndërtimin e rrugëve dhe të autostradave e ka vlerësuar si një nga parakushtet për zhvillim ekonomik të Kosovës. “Ky është një projekt me fizibilitet të lartë dhe me impakt pozitiv për zhvillim ekonomik, i cili duhet të përfundojë sa më shpejt”, ka deklaruar ai.

Rukiqi është shprehur se projekti duhet të koordinohet me Maqedoninë, që edhe ajo ta kryejë pjesën e vet deri në kufi me Kosovën.

Edhe eksperti i çështjeve të zhvillimit të ekonomisë, Ibrahim Hoxha, këtë projekt e sheh si shumë të rëndësishëm, jo vetëm për Prishtinën dhe Shkupin, por për të gjithë rajonin, sepse, sipas tij, do të bëhet një lidhje shumë e rëndësishme me Maqedoninë, por edhe me Greqinë.

“Ndërtimin e kësaj autostrade, e cila do ta lidhë Prishtinën me Shkupin, e konsideroj hap të qëlluar dhe të arsyeshëm. Mënyra se si është parashikuar të ndërtohet nuk do të jetë barrë për Qeverinë e Kosovës”, ka deklaruar ai.

Autostrada nga Prishtina deri në Shkup do të jetë e gjatë rreth 86 km. Ajo do të kalojë në drejtim të Ferizajt e Kaçanikut dhe do të lidhet me pjesën tjetër të Maqedonisë. Qeveria e Maqedonisë ka paraparë ta ndërtojë autostradën nga Shkupi deri në kufi me Kosovën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00