23 Janar 2019

75,2 milionë pasagjerë udhëtuan me Turkish Airlines në vitin 2018

Ankara, 11 janar - Në vitin 2018 kompania ajrore turke Turkish Airlines (THY) e rriti me afërisht 10 për qind numrin e pasagjerëve krahasuar me vitin e mëparshëm duke transportuar 75,2 milionë pasagjerë

Numri total i pasagjerëve të THY-së në periudhën janar-dhjetor 2018 është rritur me rreth 10% krahasuar me vitin e mëparshëm dhe ka arritur në 75,2 milionë dollarë.

Shkalla e përgjithshme e shfrytëzimit të vendeve (kolltukëve) për periudhën janar-dhjetor 2018 u realizua në 82 për qind, duke pësuar një rritje prej 3 pikë përqindjeje. Ndërsa shkalla e shfrytëzimit të kolltukëve në linjat e brendshme kapi nivelin e 81% duke u rritur me 3 pikë përqindjeje, në linjat ndërkombëtare shkalla e shfrytëzimit arriti në 85% duke u rritur me 1 pikë përqindje në krahasim me periudhën e kaluar.

Nëse heqim pasagjerët e tranzitit, THY ka shënuar një rritje të konsiderueshme, 12 për qind, në numrin e udhëtarëve të huaj.

Kurse transporti total i ngarkesave (kargo) dhe postës në vitin 2018 arriti në 1,4 milionë, ose 25 për qind më shumë krahasuar me vitin 2017.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 janar 2019 - Projekti i financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil – faza 2”, i cili po mbështetë Ministrinë e Drejtësisë organizon ngjarjen “Rruga drejt një Kodi Civil modern të Kosovës,”. (Amfiteatri i Madh në ndërtesën e re të Qeverisë, ora 9:30)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova do të marrë pjesë në ceremoninë e dorëzimit të Kodit të ri Civil për Kosovën në Ministrinë e Drejtësisë. (Amfiteatri i Madh në ndërtesën e re të Qeverisë, ora 10:00)

- Ministria e Mbrojtjes dhe Ushtria e Kosovës organizojnë aksionin humanitar për dhurimin vullnetar të gjakut për nevojat e Qendrës Kombëtare të Kosovës për Transfuzion të Gjakut. (Komanda e  Forcave Tokësore të FSK-së, kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj pret në takim kryetarin e komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, me të cilin do të nënshkruaj marrëveshje bashkëpunimi. (Kabineti i ministrit te Infrastrukturës dhe Transportit, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shënon 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit me homazhe tek shtatorja në Prishtinë. (Prishtinë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të diskutohet lidhur me kërkesën e Rektorëve të Universiteteve Publike rreth programeve të pa akredituara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Me rastin e 90 vjetorit të lindjes së regjisores së mirënjohur të kinemasë shqiptare Xhanfise Keko, nën patronatin e Ministrisë së Kulturës dhe Ambasadës së Shqipërisë, do të shfaqet premierë filmi dokumentar "Koha e pelikulës" i regjisorit Mevlan Shanaj, dedikuar artistes që ia kushtoi krijimtarinë, botës së madhe të fëmijëve të vegjël. (Kino ABC, ora 11:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në ndërmarrjen “Fox Marble”. (Fshati Poturovc në Lipjan, ora 12:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës, në të cilën do te shqyrtohet draft-Planit të punës së Komisionit për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-302, ora 13:00)

- Mbahet takimi i përbashkët i Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Sekretariatit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Rr. “Luan Haradinaj”, ora 14:30)