05 Gusht 2020

Zoom përpiqet të zgjidhë problemet e sigurisë

New York, 2 korrik - Kompania Zoom Video Communications tha të mërkurën se i ka shtuar mbi 100 karakteristika të reja platformës së saj të videokonferencave, si pjesë e planit 90-ditor të shpallur prej saj për të zgjidhur problemet e sigurisë dhe privacisë.

Zoom shënoi një rritje të madhe në numrin e përdoruesve, pasi pandemia COVID-19 detyroi miliona njerëz kudo në botë të punonin nga shtëpia dhe të komunikonin me platforma të tilla video.

Por kompania u bë objekt kritikash për çështjet e sigurisë dhe privatësisë. Kjo bëri që Zoom t’i bënte përmirësime të njëpasnjëshme platformës së saj, në bazë të një plani 90-ditor. Kompania mori si këshilltarë disa ekspertë të sigurisë, përfshirë ish-shefin e sigurisë të Facebookut, Alex Stamos.

Zoom ka në plan të ofrojë këtë muaj kodimin e plotë të bisedave video si në variantin falas edhe në atë me pagesë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2020 - Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Tek Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme Agim  Veliu, Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi dhe Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa vizitojnë komunën e Istogut. (Zyra e Kryetarit të Istogut, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi mes drejtorëve të organizatave ETEA dhe The Library Project Kosovo dhe drejtorëve të Drejtorive Komunale të Arsimit te Prishtinës, Gjilanit dhe Obiliqit. (Hapësirat Qendrës për Edukim dhe Kulturë "Libart", objekti i bibliotekës "Hivzi Sulejmani" në lagjen "Dardania", ora 14:00)