18 Janar 2020

YouTube synon transmetimet live

SHBA, 14 shtator - Në të ardhmen e “YouTube” janë filmimet e drejtpërdrejta, që kalojnë në kohë reale nga kamera në internet.

Faqja e ndarjes së videove, pronë e “Google”, ka bërë të ditur një test transmetimi që po përfshin kanalet e Howcast, Next New Networks, Rocketboom dhe Young Hollywood.

Përdoruesit mund të dërgojnë komente në kohë reale.

Disa kohë më parë në Youtube janë transmetuar live koncerte të U2 e Alicia Keys dhe së fundmi edicioni informativ i Mentanas në La7, në Itali.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)