24 Nëntor 2020

YouTube rrit limitin e videove në 15 minuta

SHBA, 1 gusht - YouTube ka zgjatur kufizimin për video të ngarkuara në këtë rrjet nga 10 minuta në 15 mintua.

Sipas një postimi të bërë të enjten në blogun e YouTube, thuhet se limiti është rritur për shkak se ka qenë një ndër veçoritë më të kërkuara nga përdoruesit e saj, megjithëse kjo është vonuar për shkak se kompania ka punuar në projekte tjera dhe në infrastrukturën prapa skenave.

Në mars për shembull, kompania ka bërë të ditur se 24 orë video ngarkohen çdo minut. Kjo para një viti ishte 6 orë video çdo minut. Duke pasur parasysh limitin e ri, kjo padyshim që do të vazhdojë të rritet.

Kur YouTube u lansua në vitin 2005, përdoruesit mund të ngarkonin klipe që ishin më të gjatë se 10 minuta. Megjithëse pa praninë e limiteve ishte e lehtë që të ngarkoheshin video materiale të gjatësisë së plotë dhe si rezultat i kësaj për të mos shkelur material të ruajtur me të drejta autoriale, YouTube krijojoi limitin si dhe shtoi tipe të reja të llogarive si “regjisor”, “komedian”, “muzikan” dhe “guru”, të cilat kërkonin hapa shtesë për regjistrim, por largonin kufizimin e periudhës prej 10 minuta.

Popullata tjetër e YouTube thjeshtë duhej të pështatej me limtin për të ndarë material në copëza 10 minutëshe, që do të funksiononin derisa filterët e YouTube do të gjenin shkelje ligjore.

YouTube ka thënë se përdoreusit që më parë kanë ngarkuar përmbajtje që ka qenë shumë e gjatë duhet ta fshijë atë, dhe më pas ta ringarkojë. Kompania gjithashtu është duke prezantuar një fushatë të quajtur “15 minuta famë” që do të veçohet me video 15 minutëshe të krijuara nga përdorues që përdorin etiketën “yt15minutes”. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Nëntor 2020

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton të gjeturat e raportit për vendin të Komisionit Evropian për vitin 2020 në fushën e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katërt e Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 190-të i Këshillit Prokurorial. (Nëpërmjet video konferencës, ora 10:00)  

- Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me organizatën jo qeveritare “Ta Pastrojmë Kosovën”, do të lansojnë “T’i japim vendit ngjyra”.  (Këndi Olimpik, në kampusin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 10:30)


- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportonin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Kompaninë Regjionale të Ujitjes Drini i Bardhë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj, nënshkruajnë Memorandum të Bashkëpunimit për Atashetë Kulturorë. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, shqyrton Ligjin për statusin dhe të drejtat e dëshmorëve, invalidëve, veteranëve, pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, viktimave civile dhe familjareve të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)    

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon pritje për ekspeditën e xhudos, pas suksesit të arritur në kampionatin evropian të xhudos, të mbajtur javën e kaluar në Pragë të Republikës së Çekisë, ku Distria Krasniqi dhe Loriana Kuka u stolisën me medalje të bronztë. (Zyret e KOK-ut, ora 11:45)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj. (Zyra e Kryetarit, ora 12:45 )

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për medie. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin e Panelit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis, shqyrton rekomandimet nga BE-ja të planit për mbikëqyrjen e procesit integrues 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ors  13:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj vizitojnë  Spitalin e Përgjithshëm në Gjilan. (Gjilan, ora 13:45)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Platforma ZOOM 5.0, ora 14:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajn Konferencë për media. (Qendra Rajonale e Shëndetit Publik në Gjilan, ora 14:30)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Kazaz Limani, do bëjnë lansimin e projektit “Ndriçimi i Urës së Gurit”. (Pranë Urës së Gurit në Prizren, ora 18:00)