26 Tetor 2020

Volkswagen lanson aplikacion për iPad

Frankfurt, 30 maj - Kompania Volkswagen ka bërë të ditur se është auto prodhuesi i parë në tregë që do të krijojë një aplikacion në formë të magazinës digjitale për Apple iPad.

“Produkti inovativ digjital që ka emrin DAS, renditet në momentin e duhur me lansimin ndërkombëtar të Apple në Evropë” tha Volkswagen në një deklaratë. “Titulli qëndron për “Digital Automotive Space”. Magazina do të publikohet çdo 3 muaj në pesë gjuhë dhe do të mund të qaset nga e tërë Evropa.

“DAS, është një bllok i rëndësishëm ndërtues i strategjisë reklamuese digjitale të Volkswagen dhe na ofron neve mundësinë për një dialog interaktiv me konsumatorët tanë. Caku ynë është që të transmetojmë fascinimin e markës dhe produkteve të saja në një dimension të ri digjital, duke krijuar një eksperiencë të përgjithshme globale” tha Luca deMeo, udhëheqës i marketingut pranë markës Volkswagen Passenger Cars, në ditën e lansimit të aplikacionit për iPad.

Aplikacioni përfshin pesë kapituj, që tregon ngjarje nga bota e Volkswagen. Gjithashtu veçohet me imazhe 360 shkallë, ku për shembull ju mund të shihni përshtypje reale të veçorive teknike të Volkswagen Touareg. Një version i internetit për këtë aplikacion do të debutojë në fund të qershorit dhe gjithashtu do t’i lejojë përdoruesit që të integrojnë përmbajtje në rrjete sociale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2020  - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Zëvendës Drejtorin Menaxhues në AKM, Ahmet Shala. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, respektivisht Agjencia e Regjistrimit Civil, organizon ceremonin e lëshimit te vulës apostile dhe verifikuese edhe në Komunën e Pejës në të cilën do të jetë edhe ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu. (Qendra për Pajisje me Dokumente në  Komunën e Pejës, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve të ekipesë vullnetare në Qendrën Karantinë në Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit, lidhur me rastin e T.L. i akuzuar për veprën penale Vrasje e rëndë dhe veprën penale Mbajtja në pronësi, kontroll  ose posedim të paautorizuar të armëve. (Gjykata Themelore në Ferizaj, kati I-rë, salla nr.2, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton nesër Komunën e Gjilanit. (Teatri i Gjilanit, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- nëtarin e Bordit të AKM-së, përfaqësues i sindikatave të punëtorëve. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve Vlora Hasimja, Mjeke nga Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare dhe Lume Sopjani, Infermiere, QKMF. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:30)