19 Janar 2020

Toshiba prezanton Libretto W100

Tokio, 25 qershor - Toshiba dje prezantoi mini laptopin e saj të ri Libretto W100. Kjo pajisje nuk mund të quhet me një emër që e përshkruan mirë. Nuk mund ti thuash as tabletë, as netbook, as laptop. Pra është një pajisje shumë interesante.

Libretto ka 2 ekrane multitouch dhe punon me Windows 7. Nga parametrat teknike i ngjan një Netbook-u me një procesor 1.2 GHz Pentium U5400, 2 GB DDR3 dhe harddisk Solid State 62 GB, SSD – Solid State Drive = hard disqe që nuk kanë motor dhe disk magnetik që rrotullohet, janë praktikisht si USB flash drive të mëdha. Ai ka gjithashtu një portë USB dhe një vend për kartat e memories microSD.
 
E veçanta e librettos është  trupi i tij. Në pamje të parë ngjan si një netbook i zakonshëm, por kur e hap zbulon 2 ekrane multitouch nga 7 inch, secili të cilët mund të punojnë në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri, ose si zgjatime të njëri-tjetrit.

Kjo pajisje ka dalë në  numër të kufizuar më shumë si për të testuar tregun me rastin e 15 vjetorit të serisë së parë  të laptopave Toshiba. Laptopat kanë qenë edhe çelësi i suksesit i kompanisë Toshiba për një kohë të gjatë. Ajo ka qenë nga kompanitë para që kanë prodhuar lap topa dhe sigurisht më e suksesshmja në vitet e parë të këtyre pajisjeve.

Çmimi i Librettos W100 nuk është modest, ai kushton 1,100 $ që është shumë shtrenjtë si për një tabletë, ashtu edhe për një netbook.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 janar 2020

- Zyra e BE-së/Përfaqësuesi Special i BE-së në bashkëpunim me Qendrën për Arsim të Kosovës dhe organizatat e tjera joqeveritare, anëtare e “Rrjetit të Kosovës për punësim dhe arsim” do të organizojnë konferencën përfundimtare e cila do të përqendrohet në arsim dhe punësim. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të mbajë takim me qytetarë, ku do të njoftojë për punën e Komunës së Prizrenit gjatë vitit 2019. (Salla e Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prishtinës. (Shkollën Model në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka thirrur mledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, të Legjislaturës VII. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 301, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Obiliqit. (Shkolla "Ismail Dumoshi" në Obiliq, ora 14:00)