19 Janar 2020

Toshiba Libretto W100, përgjigja ndaj iPad

Tokio, 22 qershor - Si pjesë e 25 vjetorit të biznesit të laptopëve të Toshiba, kjo kompani ka shpalosur një koncept laptop me dy ekrane, të cilin ajo e quan Libretto W100.

Megjithëse Toshiba është duke e quajtur një koncept PC, duket se bëhet fjalë për një produkt të kompletuar mirë dhe të gatshëm për paraqitje në treg. E këtë e ka konfirmuar edhe vet Toshiba, e cila ka deklaruar se ai do të paraqitet më vonë gjatë verës së këtij viti, megjithëse do të jetë i limituar në dërgesa (çmim raportohet se do të sillet në rreth 1099 dollarë).

Sa i përket specifikave, ai do të ketë dy ekrane 7.0 inç multitouch me rezolucione prej 1024 x 600 piksela, të cilat do të mund të shfrytëzohen edhe në bashkëpunim, ku njëri ekran sjellë pamje e tjetri tastierë virtuale të ndjeshme në prekje.

Ai fuqizohet nga Intel Pentium U54000 CPU që operon në 1.2 GHz, pastaj ka 2GB DDR3 RAM memorie dhe 64 GB SSD, që e bënë një makinë mjaft të fuqishme.

Specifika tjera përfshijnë web kamerë me kapacitet prej 1 megapiksel, Bluetooth, microSD, Wi-Fi, një port USB, bateri 8 qelizore, dhe sistem operativ Windows 7.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 janar 2020

- Zyra e BE-së/Përfaqësuesi Special i BE-së në bashkëpunim me Qendrën për Arsim të Kosovës dhe organizatat e tjera joqeveritare, anëtare e “Rrjetit të Kosovës për punësim dhe arsim” do të organizojnë konferencën përfundimtare e cila do të përqendrohet në arsim dhe punësim. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të mbajë takim me qytetarë, ku do të njoftojë për punën e Komunës së Prizrenit gjatë vitit 2019. (Salla e Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prishtinës. (Shkollën Model në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka thirrur mledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, të Legjislaturës VII. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 301, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Obiliqit. (Shkolla "Ismail Dumoshi" në Obiliq, ora 14:00)