25 Tetor 2020

Steve Jobs prezanton iPhone4

San Francisco, 9 qershor - Nga skena e WWDC 2010 në San Francisco, administratori i kompanisë Apple, Steve Jobs ka prezantuar krijesën më të fundit të shoqërisë që drejton prej vitesh.

Bëhet fjalë për telefonin iPhone 4 që cilësohet si një ekzemplar i rrallë pasi ka 58 % të përdorimit të browser, android 22,7% dhe Ram 8%. 9,3 mm dhe 24% më i lehtë se iPhone 3GS, kamer ballore, ekran 3.5 polësh, 326 pixel për pol dhe rezolucion 960x640.

Jobs zbuloi gjithashtu se brenda këtij telefoni ndodhet cipi A4 i përdorur për iPAD-in. Bateria e fuqishme mban deri në 10 orë për lidhjet wi-fi, 10 orë video, 40 orë muzikë dhe 300 orë telefonata.


Aktualisht telefoni mund të blihet vetëm në tregun amerikan, ndërsa në 24 qershor edhe në 5 vende të tjera. Gushti do “liberalizojë” shitjen e iPhone 4 edhe në 24 vende. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2020

- Nën organizimin e Federatës së Futbollit të Kosovës mbahet dita e dytë e fazës finale të projektit “Elite Youth Development U15”. (Fusha “Top Football” në Mazgit, ora 9:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës vazhdon kampionatin Individual për veteran për vitin 2020. (Shkollën fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- OJQ Sport4all organizon turneun e streetballit "Prishtina Streetball 2020". (Amfiteatri i Pishines se Germise,  ora 12:00)  

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Prishtinë mban konferencë për medie. (Dega e PDK-së në Prishtinë afër restaurant Tiffany në Prishtinë, ora 13:00)