18 Janar 2020

“Sony” me fotoaparat që bën fotografi në 3D

Tokio, 14 qershor - Kompania japoneze “Sony” e krijoi fotoaparatin e parë në botë, i cili mund të bëjë fotografi në formatin 3D, njoftoi BBC-ja.

Fotoaparatët NEX-3 do të dalin në shitje në korrik.

Fotografitë në formatin 3D bëhen në mënyrë të posaçme. Aparati shpejt bën një sërë fotografish, të cilat i rendit njëra pas tjetrës që të fitohet efekti 3D.

Për shikimin e fotografive të këtilla nevojitet televizor i cili transmeton në 3D dhe syza speciale. Fotoaparati do të kushtojë rreth 900 dollarë dhe do të ketë 23 megapikselë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)