19 Janar 2020

Sony Ericsson paraqet Xperia X8

Helsinki, 23 qershor - Modeleve Xperia i’u shtua edhe një verzion, bëhet fjalë për Sony Ericsson X8.

Celulari ka një ekran me prekje me HVGA rezolucion (320х240 piksel) sipërfaqja e të cilit (sipas prodhuesit), është rezistent ndaj gërvishtjeve, procesor që punon me takt prej 600 MHz dhe versionin 1,6 të sistemit operativ Android – i cili është pak zhgënjyes.

Megjithatë, sipas Sony Ericsson, serisë Xperia duhet ti shtohet një modifikim me versionin Android 2,1 diku në tremujorin e tretë të këtij viti.

Sony Ericsson Xperia X8 ka një aparat fotografik me një rezolucion prej 3,2 Megapiksel dhe ky verzion më i thjeshtë, kushton 259 €. Kurse për ata që duan diçka më speciale, Xperia X10 posedon një kamerë prej 8 Megapiksel, por me një çmim dukshëm më të lartë.

Celulari vin i paketuar me një kartelë microSD prej 2 GB kurse për lidhje ofron GSM / EDGE, 3G me HSPA, Wi-Fi, Bluetooth dhe ka të instaluar GPS marrës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)