07 Dhjetor 2019

Shpalosen specifikat rreth Samsung M100

Bon, 8 shkurt - Para debutimit në Kongresin Botëror të Celularëve, imazhet dhe specifikat rreth Samsung M100 janë paraqitur në skenë.

Celulari M100 ka një ekran të madh 3.7 inç AMOLED të ndjeshëm në prekje që sjell një rezolucion prej 854 x 480 piksel.

 

Ai ka një kamerë me 5 megapiksel që është në gjendje të regjistrojë video në format 720p HD dhe gjithashtu ka të integruar Wi-Fi .

Celulari i Samsung, do të punojnë me sistemin e ri operativ, Android dhe do të ofrohet përmes SK Telecom të Koresë.

Celulari ka një procesor 800 MHz, që besohet se është i njëjti çip ARM11 që është përdorur në Samsung Moment.

Pajisja do të ketë gjithashtu një sensor GPS, TV Tuner T-DMB, luan vido në formatin DivX dhe port 3.5 mm për kufje.

Ende nuk është konfirmuar se si do të jëtë ndërtuar faqja e parë. Deri tani dihet se do të jetë touch. Me ndjeshmëri ndaj prekjes.

M100 pritet të ofrohet në treg gjatë muajit mars në Kore përmes SK Telecom, megjithatë çmimet për të nuk janë bërë ende të ditura.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2019 - Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon Konferencën e Nëntë Gjyqësore në të cilën do të marrin pjesë tërë struktura e sistemit të drejtësisë në Kosovës për të diskutuar temën: “Të arriturat dhe sfidat e sistemit gjyqësor gjatë vitit 2019”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë turneun më të fortë të vitit 2019,  TOP 12 për Seniorët më të mirë, me të cilat edhe përmbyllen garat për vitin 2019. (Palestra e sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës organizon turneun final të projektit “Rekrutimi i vajzave të reja në futbollin e organizuar” nën moton “Ti mund ta bësh – You Can Do It”, ku do të marrin pjesë ekipet fituese të turneve të mbajtur në 13 komuna. (Kompleksi “Sopa Sport” në Lipjan, ora 10:15)

- Rrjeti i Grave të Kosovës mbledhë 158 organizatat anëtare, përkrahësit individual, partnerët, miqtë, dhe përfaqësuesit e mediave në Kuvendin e 17-të Vjetor të Anëtareve. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Misioni i OSBE-së organizon konferencë ku do të prezantojë aktivitetet që Misioni ka organizuar gjatë vitit 2019 me të rinj, siç janë Akademia e OSBE-së për Dialog, Deklarata Ndër-Komunale për Dialog ndërmjet Komuniteteve, si dhe Lojërat Mini-Olimpike për Njerëz me Nevoja të Veçanta, të cilat kanë sjellë së bashku të rinj nga komunitete të ndryshme. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Gecjan Fashion Group sjellë për të 13-in Vit me radhë, ngjarjen më të madhe të modës në rajon “Kosova International Fashion Week 2019”. (Salla e panaireve në Shkabaj, ora 18:00)