21 Shtator 2020

SHBA zgjeron luftën ndaj teknologjisë kineze "të përkrahur nga shteti"

Washington, 6 gusht - Shtetet e Bashkuara janë duke synuar kufizimin e përdorimit të teknologjisë kineze, teksa marrëdhëniet në mes të dy ekonomive më të mëdha në botë vazhdojnë të përkeqësohen.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka thënë më 5 gusht se SHBA-ja do të tentojë të ndalojë shërbimet e disa aplikacioneve kineze, duke i përshkruar të njëjtat si teknologji kineze “të përkrahur nga shteti”, të cilat sipas tij përbëjnë kërcënim për sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe për të dhënat e shtetasve amerikanë.

Pompeo nuk ka hedhur poshtë mundësinë që SHBA-ja të largojë nga lista e aplikacioneve të saj teknologjinë kineze si TikTok dhe WeChat, si dhe mund të ndalojë instalimin e aplikacioneve amerikane në telefonët kinezë.

Komentet e tij kanë ardhur një javë pasi presidenti amerikan, Donald Trump ka rritur sulmet e tij ndaj teknologjisë kineze, duke bërë thirrje për ndalim të aplikacionit TikTok në territorin amerikan.

TikTok është në pronësi të kompanisë kineze, ByteDance. Trump më vonë ka thënë se do ta lejonte gjigantin amerikan, Microsoft që të arrijë marrëveshje për blerje të TikTokut deri më 15 shtator.

Nëse marrëveshja nuk arrihet, ai ka paralajmëruar ndalim të këtij aplikacioni.

Administata Trump ka shtuar në vazhdimësi presionin ndaj Kinës për një varg çështjesh, përfshirë pandeminë me koronavirus, zvogëlimin e të drejtave dhe lirive në Hong Kong, pakënaqësitë tregtare dhe pretendimet e kontestuara të Pekinit për disa territore në Detin Jugor të Kinës.

Uashingtoni ka kritikuar Kinën edhe për abuzim me të drejta të njeriut në rajonin Ksinjang, ku Kina ka dërguar mbi 1 milion myslimanë ujgurë dhe grupe tjera në kampe të internimit apo në burgje.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Kinën edhe për vjedhje të pronës intelektuale që i ka kushtuar SHBA-së me miliarda dollarë dhe vende të vlefshme pune.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Fillon Shkolla Verore e BE-së në të cilën do të shtjellohet temat për zhvillimin ekonomik, qëndrueshmërinë mjedisore dhe shfaqjen e pandemisë globale. (Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të votohet raporti i panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla takohet me Ambasadorin japonez, Mizutani Akira. (Kabineti i ministres Haradinaj Stublla, ora 10:00 - pa prezencen e mediave)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, pret në takim delegacionin e Qeverisë së SHBA-ve, të udhëhequr nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA Adam Boehler, të cilit do t’i bashkohet edhe i dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell, përfaqësues të USAID, Kryetarin e Bankës së Eksport-Importit të Shteteve të Bashkuara, si dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë nga Departamentet e Energjisë dhe Tregtisë në SHBA. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)
 
- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla dhe Ambasadori japonez, Mizutani Akira, nënshkruajnë marrëveshjen për donacionin e radhës të Japonisë për Kosovën. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 10:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedh ekspertët e jashtëm si dhe publikon adresën për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në përurimin e shtatores së Heroit Ahmet Krasniqi, si dhe në inaugurimin e sheshit, i cili do të mbajë emrin e tij. (Sheshi “Ahmet Krasniqi” në Vushtrri, ora 11:00)  

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Sallën e Operacionit dhe Sallën e Lindjes për gratë e infektuara me COVID-19, pajisje këto të financuara nga partneri jonë Raiffeisen Bank në Kosovë dhe AMC. (QKUK, ora 11:00)

- Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi, do të takohet me U.D i Kryesuesit të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji Arsim Janova, ku do të  nënshkruajnë një Marrëveshje Mirëkuptimi dhe Bashkëpunimi mes dy institucioneve, pas nënshkrimit të marrëveshjes do të ketë konferencë për medie. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, kati i IV, ora 11:15)

- Seanca plenare e Kuvendit, e ndërprerë të premten do të vazhdojë sot. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 13:00)