22 Gusht 2019

Samsung planifikon të prodhojë masivisht ekrane 3.3-inç

Bon, 2 shkurt - Samsung premton surpriza për këtë vit, ekrani AMOLED i heq celularit xhamin mbrojtës dhe prekja komandohet direkt në ekranin e aparatit. Samsung planifikon që në Mars të nxjerrë masivisht në treg ekrane me prekje të rinj 3.3-inç WVGA AMOLED.

Magjia qëndron në teknologjinë e prekjes një-qelizore, sensorë prekjeje 0.001 mm të trashë që ndodhen mes nënshtresës së panelit dhe filmit të polarizuar të poshtëm, duke hequr kështu xhamin mbrojtës të ekranit.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, Samsung do nxjerrë telefona më të hollë dhe më të lehtë me ekran me prekje më të ndritshëm brenda disa muajve.

OLED premton të jetë e ardhmja e ekraneve, por e keni menduar rezistencën që kanë këta ekrane? Në krahasimin mes një ekrani celulari të zakonshëm, që thyhet e copëtohet me një të goditur, ndërsa OLED edhe pas shume goditjesh e përthyerjesh s’ndjen asnjë vështirësi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)