22 Gusht 2019

Obama i jep fund programit të NASA-s për hulumtimin e Hënës

Kejp Kanaveral, 2 shkurt - Presidenti i SHBA-ve, Barak Obama i dha fund programit të NASA-s për hulumtimin e Hënës, lajmëruan mediumet botërore.

Mjetet nga ky program do të riorientohen për robotikë dhe teknologji të reja të nevojshme për hulumtimin dhe dërgimin e misionit njerëzor në Mars dhe destinime tjera, deklaruan zyrtarë të Uashingtonit.

Plani i Obamas për shkurtimin e mjeteve të këtij programi është pjesë e buxhetit të ri, i cili duhet të aprovohet nga Kongresi.

NASA nga buxheti fiton rreth 18 miliardë dollarë në vit. Në këtë moment shkencëtarët punojnë në zëvendësimin e anijeve kozmike të cilat do të tërhiqen pasi të përfundojnë ndërtimin e Stacionit internacional kozmik, projekt i cili kushton 100 miliardë dollarë dhe në të cilin marrin pjesë 16 vende. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)