26 Tetor 2020

Nokia shpalos celularë me dy SIM kartela

Helsinki, 4 qershor - Nokia ka lansuar një pajisje të re mobile, të quajtur Nokia C2 e cila ju mundëson që në të njëjtën kohë të keni dy SIM kartela.

Ai është një celular i thjeshtë me një faktor forme gjithashtu të zakonshëm dhe është një prej celularëve të parë të Nokia-së që përkrah dy SIM kartela në të njëjtën kohë, duke iu mundësuar përdorim ndaras të dy SIM kartelave të ndryshme në të njëjtën kohë.

Nokia C2 veçohet me aftësi për përkrahje të dy SIM kartelave në të njëjtën kohë, duke mundësuar që thirrjet dhe mesazhet tekstuale prej të dy operatorëve të arrijnë në pajisjen tuaj pa asnjë problem.

Kartela e parë tek Nokia C2 është nën bateri, ndërsa kartela e dytë SIM është e vendosur në një pozitë që Nokia e quan “hot-swappable”, gjë që mundëson ndërrimin e SIM kartelës gjersa pajisja është e ndezur.

Nokia C2 do të paraqitet në treg për një çmim prej 45 euro dhe përkrahë rrjetet GSM 900/1800. Ai gjithashtu ka kamerë VGA, përkrahje për GPRS, Bluetooth, FM Radio, port për microSD, port 3.5 mm për zërim, etj.

Në anën tjetër Nokia ka shpalosur edhe një celularë tjetër të quajtur C1-00 që do të kushtojë 30 euro dhe përkrahë dy SIM kartela por jo në të njëjtën kohë. Ndërsa veçoritë i ka pak a shumë të ngjashme me C2-in.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2020  - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Zëvendës Drejtorin Menaxhues në AKM, Ahmet Shala. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, respektivisht Agjencia e Regjistrimit Civil, organizon ceremonin e lëshimit te vulës apostile dhe verifikuese edhe në Komunën e Pejës në të cilën do të jetë edhe ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu. (Qendra për Pajisje me Dokumente në  Komunën e Pejës, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve të ekipesë vullnetare në Qendrën Karantinë në Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit, lidhur me rastin e T.L. i akuzuar për veprën penale Vrasje e rëndë dhe veprën penale Mbajtja në pronësi, kontroll  ose posedim të paautorizuar të armëve. (Gjykata Themelore në Ferizaj, kati I-rë, salla nr.2, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton nesër Komunën e Gjilanit. (Teatri i Gjilanit, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- nëtarin e Bordit të AKM-së, përfaqësues i sindikatave të punëtorëve. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve Vlora Hasimja, Mjeke nga Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare dhe Lume Sopjani, Infermiere, QKMF. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:30)