19 Janar 2020

Nga viti 2012 ‘Facebook’ me miliarda anëtarë

SHBA, 28 qershor - Rrjeti shoqërorë më i popullarizuar në botë ‘Facebook’ në vitin 2012 do të arrijë në 1 milliard anëtarë dhe për këtë është i sigurtë themeluesi i tij Mark Zuckerberg.

Zucker njoftoi se në ‘Facebook’ shoejt do të futet edhe ‘monedha kombëtare’ e quajtur ‘kredi’ me të cilët me paratë virtuale mund të luani lojëra në Facebook, por edhe për të paguar dhurata të ndryshme që mund t’ua dërgoni miqve tuaj në ‘Facebook’.

‘Kredia’ do të jetë ‘e ndryshme’ 10 cent për 1 kredi ose një dollar për 100 kredi, me çka 30% e shumës do të shkojnë në llogarinë e ‘Facebook’.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)