22 Gusht 2019

NASA shtyn nisjen e anijes Endevër për shkak të motit

Florida, 8 shkurt - NASA shtyu hedhjen e planifikuar për sot të anijes hapsinore amerikan Endevër për të paktën 24 orë për shkak të motit të keq në vendin e hedhjes.

Gjashtë astronautë – 5 burra dhe një grua – kishin hyrë në anije për nisjes sot para agimit në qendrën e hapësirës Kennedy në Florida, por zona u mbulua nga re të dendura, duke shkaktuar anullimin e nisjes.

Ky mision është planifikuar të dërgojë pjesë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për operacionin e fundit madhor për ndërtimin e këtij stacioni, i cili është afër përfundimit.

Pas këtij misioni 13 ditor, edhe 4 fluturime të tjera janë planifikuar para se ekujpazhi i stacionit ndërkombëtar të hapësirës të përfundojë në fund të këtij viti.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)