13 Korrik 2020

NASA përgatitet për lëshimin historik për në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

Florida, 26 maj - Dy astronautë të NASA-s do të fluturojnë me anijen kozmike "Crew Dragon" të kompanisë "SpaceX" për në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar.

Nisja e raketës "Falcon 9" dhe anijes kozmike planifikohet të bëhet të mërkurën pasdite nga Qendra e Lëshimeve "Kennedy".

Kjo do të jetë nisja e parë e astronautëve amerikanë me një raketë amerikane nga territori i ShBA-së që nga vitit 2011.

Të dy astronautët pritet të arrijnë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor brenda 24 orëve pas lëshimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Korrik 2020 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri e hap fushatën e korrje-shirjeve. (Fushata e korrje-shirjeve nis në mes të fshatave, Livoq i Poshtëm dhe Velekincë, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa dhe nga ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt do të vizitojë kompaninë “SOWI KOSOVA” në Bajgorë të Komunës së Mitrovicës. (Bajgorë - Mitrovicë, ora 11:00)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Salla e Kuvendit, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti raporton në Kuvendin e Kosovës lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 16:00)