09 Shkurt 2023

Nasa dërgon në Hënë raketën 'Artemis'

Florida, 16 nëntor - Pas një pritje prej disa muajsh dhe disa anulimesh, raketa ‘Artemis’ ka fluturuar këtë mëngjes për në Hënë.

Raketa, 98 metra e gjatë, Sistemi i Nisjes Hapësinore, ose SLS, ndezi motorët në orën 1:47 të mëngjesit ET.

Në majë të raketës është anija kozmike Orion, një kapsulë që u shkëput nga raketa pasi arriti në hapësirë.

Orion është projektuar për të transportuar njerëz, por pasagjerët e tij për këtë mision provë janë të shumëllojshmërisë së pajetë, duke përfshirë disa manekinë që mbledhin të dhëna jetike për të ndihmuar ekuipazhet e ardhshme të gjalla.

“Ne po shkojmë. Për herë të parë, të NASA_SLS raketë dhe NASA_Orion fluturojnë së bashku. #Artemis fillon një kapitull të ri në eksplorimin njerëzor hënor”- njofton NASA.

Artemis I është një demonstrim teknologjik, kështu që nuk do të ketë ekuipazh me persona në bord. Por nëse gjithçka shkonte sipas planit gjatë këtij misioni, atëherë Artemis II që pritet të fluturojë në vitin 2024 me persona në bord.

Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth Hënës në një hark të madh përpara se të kthehet në shtëpi në Oqeanin Paqësor pas gjashtë javësh.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)