15 Shtator 2019

Microsoft arrin 800 milionë përdorues të "Windows 10"

New York, 10 mars - Kompania Microsoft njoftoi se sistemi i saj operativ "Windows 10" po operon tani në mbi 800 milionë pajisje aktive në mbarë botën, shifër kjo shumë pranë qëllimit për arritjen e 1 miliard përdoruesve.

Numri u publikua të enjten në rrjetin social "Twitter" nga një prej anëtarëve të kompanisë.

U deshën pothuajse 3 vjet dhe 8 muaj që "Windows 10" të arrinte 800 milionë përdorues pas daljes së parë në korrikun e vitit 2015. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 shtator 2019 - Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe banorët e fshatit Gjonaj, në Prizren. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj. ora 16:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet me strukturat dhe banorët e fshatit Korishë, në Prizren. (Restoran “Blerta” në Korishë. ora 17:30)

- Mbahet nata e dytë e Festivalit Ndërkombëtar të Valleve për Fëmijë “Ylberi i Prishtinës”. (Amfiteatri i Sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 18:00)

- Shfaqet filmi lidhur me Javën e Zhvillimit të Qëndrueshëm i Kosovës dhe Javën e Diplomacisë së Klimës konferenca ndërkombëtare të nivelit të lartë që shqyrtojnë sfidat kryesore mjedisore të Kosovës, do të organizohen për herë të dytë në Kosovë. (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 19:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet takohet me rininë e Prizrenit. (Te Shatërvani, ora 19:00)