18 Janar 2020

iPhone u ndalohet ministrave anglezë

Londër, 17 qershor - Ekspertët anglezë të sigurisë ndalojnë ministrat e kabinetit të Cameroon të përdorin telefona të markës iPhone për cështje sigurie.

Sipas tyre, është më e sigurtë nëse ministrat do të përdorin Blackberry apo lloje të tjerë celularësh nëse nuk duan të vihen në shënjestër të hakerasave.

Agjencia për sigurinë informatike, Winehall thekson për “Daily Telegraph” se u ka kërkuar ministrave ta ndalojnë telefonin e kompanisë Apple edhe në radhët e stafit të tyre pasi mund të bien pre e hakersave apo interferencave.

Nga ana tjetër, kompania amerikane përjashton mundësinë e problemeve të këtij lloji. Përvec ministrave dhe parlamentarëve, në mbarë britaninë iPhone përdoret nga rreth 4 milionë qytetarë.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)