22 Shtator 2020

Investimi digjital ndihmon Kosovën në rimëkëmbjen ekonomike

Prishtinë, 30 prill - Këshilli i Investitorëve Evropian (EIC) ka filluar konsultimet me aktërët kryesor, bizneset, ndërmarrës dhe të vetëpunësuar në sektorin ekonomik në vend. Duke synuar adresimin efektiv të mundësive për investim dhe ndikimin e menjëhershëm për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës pas COVID-19.

Pëmres diskutimit u propozuan mënyra praktike të zgjidhjeve potenciale në investimin tekonologjik, dhe ndikimin e këtyre investimeve për ekonominë e vendit pas COVID-19. EIC konsideron se e ardhmja e digjitalizimit të operimit të bzineseve, dhe Investimet e Huaja Direkte në këtë sektor do të ndihmojnë vendin të rimëkëmbet pas fazës së pandemisë.

Në fjalën e tij hyrëse, Drejtori Ekzekutiv i EIC z. Emrush Ujkani theksoi se pandemia COVID-19 është një kërcënim serioz jo vetëm për shëndetin e njerëzve, të komunitetit në përgjithësi dhe të së ardhmes ekonomike në Kosovë. Pëgjegjësia dhe reagimi ndaj pandeimsë do të ndikoj direkt në të ardhem e biznesve në vend.

Zëvëndës Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Riccardo Serri, duke shprehur mirënjohjen për një organizim të tillë theksoi rëndësinë e investimit digjital për sektorin ekonomik në Kosovë. Bizneset duhet të përdorin më shumë paisjet tekonolgjike dhe të përfshinë më shume praktika digjitale në operimin e tyre të punën e përditshme me qëllim vazhimin e fuksionimit edhe gjatë COVID-19.

Tregëtia digjitale do të hapë mundësi të reja për shitje dhe rikuperimin ekonomik duke bërë të mundur që bizneset lokale të vendosin produktet dhe shërbimet e tyre për një audiencë të madhe në Kosovë dhe rajon. Unioni Evropian është i përkushtuar të ndihmojë Kosovën të luftoi ndimin socio-ekonomik të pandemisë koronavirus.

Mund të vihen në dispozicion deri në 160 milion euro për të parashikuar reagimin urgjent ndaj krizës shëndetësore, forcimin e sistemit shëndetësor dhe zbutjen e ndikimit të pandemisë në ekonomi dhe biznese.

Mbështetja e ardhshme e BE-së për sektorin e TIK-ut është parashikuar përmes trajnimeve të specializuara të ICT, mbështetjes për zbatimin e rregullimit të eIDAS për identifikimin elektronik dhe shërbimet e mirëbesimit për transaksionet elektronike, si dhe masa të tjera.

Shefi i EBRD në Kosovë, Neil Taylor përmendi ndikimin e krizës Covid-19 në shëndetësi dhe ekonomi sot në botë. Investimet kryesore të BERZH-it në Kosovë janë ndarë për pasuri të patregtueshme dhe të patundshme.

BERZH do të vazhdojë të mbështesë operacionet e vazhdimësisë së bizneseve dhe të kontribuojë në krijimin dhe strategjisë së daljes nga kriza. Me të vetmin qëllim përfundimtar, ndihmën e kompanive në Kosovë të rikuperohen sa më shumë që të jetë e mundur, të sigurojnë likuiditetin bankar dhe të zvoglojnë rrezikun e investimeve.

Ardian Shehu -President i Bordit Asseco, solli para panelistëve dhe publikut njohuri për zgjidhjet dixhitale për bizneset në Kosovë. Zgjidhjet dixhitale si shitjet në internet ose qendrat e kontaktit do t'i ndihmojnë bizneset të vazhdojnë aktivitetet gjatë Covid-19. Në të ardhmen, ne do të shohim shumë më tepër kërkesë të bizneseve për zgjidhje dixhitale, dhe edukimi për zgjidhje dixhitale është shumë i domosdoshëm për bizneset kosovare.

Znj. Sytrime Dervisholli-MEPTINS, prezantoi statistikat nga - Tregtia e Shërbimeve në Kosovë. Ajo gjithashtu konfirmoi se MEPTINS do të fillojë hartimin e ligjit për tregtinë elektronike me qëllim të lehtësimit të të bërit biznes në Kosovë.

Firoret Pruthi -Porsche Kosova, theksoi që: kriza e pandemisë i ka gjetur bizneset të pa përgaditur për shitjet digjitale, ndërkaq në aspektin praktik masat e izolomit të ndërmarra nga qeveria e Kosovës krijuan konfuzion në mes të indrustive dhe bizneseve rreth veprimtarive të lejuara për operim ekonomik.

Znj. Eriola Bibolli -Menaxhere Gjenerale, Procredit Bank Kosova, theksoi që: Sitemin bankar në Kosovë faza e pandemisë e ka gjetur me likuiditet dhe prani të parave cash në një mënyrë shumë të mirë të kapitalizuar, duke krijuar kështu një bazament për ekuilibrin ekonomik.

Për më tepër, ajo shtoi se platformat e-banking në Kosovë janë të sigurta, pin code 3D garanton dinamikë të nivelit të lartë të sigurisë. Ajo konsideron se aktivitetet e tregtisë elektronike po zbatohen në mënyrë të mirë nga ProCredit Bank.
 
Visar Ramajli-President i Bordit – EIC, theksoi rëndësinë e palëve të interesuara në sektorin e biznesit për të minimizuar efektin e Covid-19 në ekonomi. Sektori i IT në Kosovë nuk do të zhvillohet pa investime dhe investimet duhet të vijnë nga fondet publike dhe IDH-të.

Dixhitalizimi luan një rol të rëndësishëm në konkurrencën e lirë të tregut. Institucionet e Kosovës ende po hezitojnë të zhvillojnë një strategji në tregtinë elektronike, dhe këtu Investimet e Huaja Direkte duhet të luajnë një rol të rëndësishëm.    

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shtator 2020 - Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të bëjë përurimin e Qendrës Testuese për zhvillimin e procedurave rekrutuese për nëpunësit civilë. (Objekti i ish-Ministrisë së Administratës Publike, kati përdhesë, salla 0-15, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Komuniteteve dhe Kthimeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 9:30)

- inspektorët e Inspektoratit të Tregut do të bëjnë inspektime, ku do t’i shoqërojë edhe ministri Vesel Krasniqi për t’i parë nga afër këto inspektime. (Nisja do të bëhet nga MTI, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedhjen  e ekspertëve të jashtëm si dhe publikimin e adresës për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në Infrakos ku do te takohet me menaxhmentin. (Infrakos, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e pritjes të një misioni ekspertësh epidemiologjikë dhe mjekësorë të COVID-19 nga instituti gjerman i shëndetësisë, “Instituti Robert Koch” nga Gjermania. (Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ora 10:00 - ndryshim, ora 11:00)

- Fondacioni Kvinna till Kvinna do të lansojë raportin 'Ku janë paratë për të drejtat e grave? Trendet e financimit në Ballkanin Perëndimor'. (Ngjarja do të mbahet online dhe është e hapur për publikun përmes platformës Zoom, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës . (ShSKUK, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike dikuton për rishpalljen e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, formimin e Grupit të punës për plotësimin e Bordit të NP KOSTT, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Oda Hoteliere dhe Turistike e Kosovës mban konferencë lidhur me ngjarjët e fundit, për situtën e fundit si dhe vendimet e marra të Qeverisë në kohën e Pandemisë Covid 19, prej fillimit e deri me sot. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin e organizuar për nder të "Ditës së Pastrimit të Botës" dhe "Ditës pa Makina" të organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike. (Pikënisja do të jetë rruga në afërsi të urës që ndodhet përballë objektit Administratës Komunal, ora 11:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në punishten në Stacionin Hekurudhor në Miradi. (Fshati Miradi, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Valdet Hashani ish menaxher i Qendrës së karantinës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- OVL UÇK mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Selia qendrore në Prishtinë, ora 11:30)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin e Projektkodit civil i Republikës së Kosovë, Projektligjit për tokën ndërtimore si dhe shqyrton shkresën e deputetëve: Alban Hyseni, Artan Abrashi dhe Dimal Basha për të ftuar në raportim Kryeministrin Avdullah Hoti lidhur me deklarimin për respektimin e marrëveshjes kundër kushtetuese për asociacionin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton e planit të punës së Komisionit, për periudhën shtator-dhjetor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Afrika Qendrore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Naim Musliu - Babai i Agon Musliu. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, 14:00)

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës mban konferencë për media pas një takim konsultativ dhe koodinues me shoqatat e infermierëve, teknikëve te anastezionit, mamive, laborantëve, Oden e Infermierëve dhe Bashkimin e Sindikatave të Lira të Shëndetësisë lidhur me kërkesat për koeficinetin e pagave, rritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, pagesat e rrezikshmërisë, pagesat e orëve shtesë. (Para Klinikës së Kirurgjisë, ora 15:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës, Muzeun Kombëtar të Kosovës, dhe Fondacionin “Tradita Popullore” organizon ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Sot fillon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)