23 Shtator 2020

Infektohen mijëra faqe webi nga sulmi SQL

New York, 4 prill - Kompania e sigurisë Trend Micro ka bërë të ditur se është duke monitoruar një sulm të shkallës së lartë SQL injektim që po vazhdon të shpërndahet në faqe të ndryshme të internetit.

Faqet e prekura nga sulmi po injektohen me një skript të dëmshme që është dizajnuar të ridrejtojë vizitorët në URL të ngarkuara me malware, duke përfshirë edhe instalimin e antivirusit fals.

Trend Micro ka thënë se nuk po mund të gjejë ndonjë ndërlidhje rreth asaj se cilat industri janë vënë si cak i sulmit megjithatë thuhet se janë prekur fusha të ndryshme nga astronomia, spitalet, sportet, elektronika, etj.

Websense ka konfirmuar se 500,000 URL kanë një skript lidhëse me lizamoon.com, që është etiketuar si domeni i parë i infektuar në këtë sulm. Por ka të tillë që thonë se sulmi mund të jetë edhe më i madh.

“Ne gjithashtu kemi qenë në gjendje të identifikojmë disa URL të tjera që janë injektuar në formën e njëjtë, prandaj sulmi është edhe më i madh sesa që kemi menduar” ka thënë Websense.

“Në fund të fundit nëse bëjmë një kërkim në Google mund të shihen se 1.5 milion URL kanë një link me të njëjtën URL strukturë që është përdorur në sulmin në fjalë. Rezultatet e Google nuk janë gjithnjë indikatorë të mirë të asaj se sa është i shpërndarë sulmi për shkak se numëron secilën URL unike, por jo vet domenin apo faqen. Megjithatë ai tregon deri diku madhësinë e problemit”.

Incidentet e këtilla shërbejnë si rikujtues të asaj sesa është e rëndësishme të keni në kompjuterin tuaj antivirus të fort që ju ofrojnë mbrojtjen e duhur.

Skedari i dëmshëm që po shkarkohet nga vizitat në një prej faqeve të infektuara momentalisht po gjendet vetëm nga 13 prej 43 motorëve të antiviruseve që janë në treg.

 Këtë gjë e ka konfirmuar edhe Virus total. Por kjo nuk do të thotë se një skanim i çastit nuk do të gjejë diçka, por tregon sesa është e mundur që të futet diçka nën radar në kompjuterin tuaj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)