15 Nëntor 2019

Google nxjerr smartfonin e fundit

New York, 17 tetor - Google nxorri smartfonin e fundit, "Pixel 4". Kompania teknologjike njoftoi se pajisja ka një kamerë me cilësi më të lartë dhe me sensor radari.

Por kritikët argumentojnë se telefoni i ri celular nuk tejkalon nivelin e konkurrentëve si Microsoft, Apple dhe Amazon.

Smartfoni i gjeneratës së katërt Pixel vjen në dy madhësi dhe përmban teknologjinë e radarit, që do të thotë që përdoruesit mund të dëgjojnë muzikë dhe të shohin foto pa qenë nevoja për ta prekur ekranin por vetëm me lëvizje në ajër.

Softueri i ri i aparatit fotografik do të thotë që ju mund të bëni foto të hollësishme të qiellit të natës - foto që më parë kërkonin pajisje të posaçme si objektiv më i madh.

Marc Levoy është një nga inxhinierët e Google:

"Pra, pixel 4 ka një lente telofoto afërsisht 2x, plus teknologjinë tonë Super Res Zoom. Me fjalë të tjera, një hibrid i zmadhimit optik dhe digjital. Smartfoni i fundit i Google vjen me një çmim të lartë.

Duke filluar nga 799 dollarë ai është me teknologjinë më të përparuar në mesin e produkteve të tyre.

Shitjet e pajisjeve me kosto të lartë pothuajse gjithnjë kanë mbetur prapa udhëheqësve të industrisë, si Samsung dhe Apple, dhe disa kritikë thonë se pajisja e re e Google nuk mund të marrë stafetën e konkurrentëve.

Produktet me çmim më të ulët të Google kanë qenë më të popullarizuara dhe nga prirjet e konsumatorit del që njerëzit janë në kërkim të telefonave me çmim më të përballueshëm, të cilët mund t'i përdorin më gjatë.

Google njoftoi gjithashtu laptopin e parë me çmim mesatar, kufjet e para pa tel dhe përditësimet në routerin Wifi dhe altoparlantin inteligjent. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 nëntor 2019 - Klinika e Neonatologjisë dhe Shoqata e Neonatologëve të Kosovës, organizojnë Konferencën e I-rë nderkombëtare. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Policia e Kosovës në shënim të ditës botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor, në bashkëpunim me Këshillin e Sigurisë në Trafikun Rrugor dhe me Shoqatën e Sigurimeve , do të mbaj tryezë për shënimin e kësaj dite. (Salla Orion në Prishtinë në afërsi të Kino ABC, ora 9:30)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon tryezën dhe punëtorinë me temën “Status quo e Zhvillimit të Kërkimit dhe Inovacionit në Kosovë: Ide rreth së ardhmes së K&I në Kosovë”, mbështetur nga Projekti HERAS i cili përkrahet nga Qeveria e Austrisë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale mban punëtorinë lidhur me “Udhëzuesin për miradministrimin e aktiviteteve minerare dhe mjedisore. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë, përmes projektit Interdev 2, organizon një panair me shoqatat e grave prodhuese për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Sipërmarrësisë së Grave. (Qendra Kulturore në Viti, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së, gjenerata e dytë 2019. (Kazerma 'Adem Jashari' në Komandën e Forcave Tokësore në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuniteti artistik organizon takim përkujtimor për regjisoren Arzana Kraja. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Organizata ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizon ceremoninë e hapjes të minibibliotekës së lagjes Ulpiana. (Te fontana në lagjen Ulpiana, ora 12:00).

- Ministri i MMPH-së, Fatmir Matoshi, do të nënshkruajë gjashtë Udhëzime Administrative që avancojne fushën e kadastrës dhe regjistrimit të pronës. (Zyret e Agjencisë Kadastrale të Kosoves, ndërtesa e Arkivit të Kosovës, ora 14:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Gjilan, Ramiz Azizi, do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti nga muaji korrik deri në muajin tetor për Gjykatën Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 14:30)

- Mbahet marsh përkujtimor në këmbë nga Lagja Arbëria, rrugës Fehmi Agani deri te Teatri Kombëtar ku do të bëhet ndezja e qirinjve në përkujtim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente në trafikun rrugor. (Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike “Tempulli”, ora 18:00)

- Mbahet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizn hapjen e ekspozitës individuale të autores Lumjetë Havolli, e titulluar "Is This Me...Or i Do it For You Only!?". (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social feston hapjen e Linjës telefonike për parandalim të vetëvrasjes "Linja e Jetës" në Kosovë! (Menza Ramiz Sadiku, ora 21:00)