20 Gusht 2019

Google njofton hapjen e qendrës së të kërkimeve shkencore në Kinë

Pekin, 14 dhjetor - Google ka njoftuar hapjen e një qendre kërkimore të Inteligjencës Artificiale në Pekin.

Qendra kërkimore do të jetë pjesë e rëndësishme e misionit kolektiv të gjigantit të internetit, tha të mërkurën Li Feifei, shkencëtarja e kryesore e programit Google Cloud të Inteligjencës Artificiale.

"Unë besoj se Inteligjenca Artificiale dhe përfitimet prej saj nuk kanë kufij. Nëse një zbulim i madh ndodh në Silicon Valley, në Pekin apo kudo tjetër, ai ka potencialin e madh për të ndikuar jetën e popujve të mbarë botës," tha Li.

Kjo është qendra e parë e këtij lloji në Azi dhe synon të punësojë talentet vendore, shtoi ajo.

Li tha se partnerët e Google-it për programin e Inteligjencës Artificiale kanë pasur ndryshime me ritëm befasues dhe teknologjia e tyre ka filluar të ndikojë thellësisht jetën njerëzore. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 gusht 2019 - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta takojë ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi. (Holli i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 9:30)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën për gjendjen e prodhimit në Kosovë ku do të diskutohen rekomandimet ndaj Qeverisë së re rreth zhvillimit të mëtutjeshëm të sektorit të prodhimit, me panelistë përfaqësues të bizneseve prodhuese në vend. (Hotel Sirius, ora 9:55)

- Në Gjilan fillon implementimi i programit “Shkollat e Shekullit 21”, i cili mbështetet nga Qeveria e Britanisë, i dizajnuar nga British Council. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Instituti Demokratik I Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit pilot mbi transparencën e kryeqyteteve evropiane, ku mes 27 kryeqyteteve evropiane është vlerësuar edhe Prishtina. (Salla e konferencave të KDI, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se festivalit të edicionit të 9-të të Festivalit të Arteve dhe Kulturës Tradicionale Etnofest. (Etnokompleksi i fshatit Kukaj, ora 18:00)

- Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me me banorët e rajonit të Zhurit, Vërrinit dhe Vërmicës me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shkolla fillore në Zhur, ora 19:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Kino Armata te Sheshi, ora 20:00)