18 Janar 2020

Google lëshon Web index "Caffeine"

SHBA, 12 qershor - Google po bëhet më i shpejtë dhe i plotë me një sistem të ri të quajtur Web Indexing “Kafeina.”

Carrie Grimes, një inxhiniere e software Google, tha se kërkimi gjigand i internetit kishte përfunduar se sistemi “siguron 50% rezultate të reja për kërkime në Web” dhe “mbledhja më e madhe e përmbajtjes së Web që ne kemi ofruar.”

“Pavarësisht nëse kjo është një histori e lajmeve, një blog ose një forum, ju tani mund të gjeni lidhje për përmbajtje relevante shumë më shpejt pas publikimit se sa që ishte e mundur më parë,” tha Grimes në një blog post.

Ajo tha se Google ka ndërtuar ‘Caffeine’ për të “vazhduar me evoluimin e Web-it dhe për të përmbushur pritjet në rritje të përdoruesëve.”

“Kërkuesit donin të gjenin përmbajtjen e fundit të përshtatshme dhe botuesit të presin dhe të gjejnë çastin ta publikojnë,” tha Grimes.

“Për të rifreskuar një shtresë të indeksit të vjetër, ne do të analizojmë tërë Web-in, që do të thotë se ishte një vonesë e konsiderueshme në mes ku kemi gjetur një faqe dhe e bëmë atë në dispozicion për ju,” tha Grimes.

“Me Caffeine, ne kemi analizuar Web-in në pjesë të vogla dhe përditësimin e indeksit tonë të kërkimit në mënyrë të vazhdueshme, globalisht,” – tha ajo. “Ne gjejmë faqe të reja, ose informacion të ri në faqet ekzistuese, ne mund të shtojmë këto direkt në indeks.”
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)