05 Dhjetor 2020

“Google”, Kina i bllokon aksesin Hong Kongut

Pekin, 4 gusht - Një faqe e websitet të Google të Hong Kongut që pret pyetje dhe përgjigje të përdoruesve dhe sot është e bllokuar për disa përdorues kinezë.

Ngjarja bën pjesë në përballjen mes kompanisë amerikane dhe qeverisë së Pekinit.

Faqja “Google.com.hk/wenda”, që u jep përdoruesve të gjuhës kineze një forum ku mund të bëhen lirshëm pyetje.

Kohët e fundit disa prej tyre kanë pasur lidhje me sheshin Tiananmen, argument mbi të cilin Kina ndalon diskutimin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Dhjetor 2020

- Let’s Do It do të shënojë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarëve duke shpallur vullnetarët e vitit 2020. (Zyrat e Let’s Do It, lagjja Pejton, rr. Pashko Vasa, ora 11:00)