19 Janar 2020

Google, 2-5 sekonda më e shpejtë

SHBA, 9 shtator - Google bëhet një faqe më praktike dhe mbi të gjitha, më e shpejtë.

Falë sistemit Instant, motori i kërkimit do t’i gjejë rezultatet 2-5 sekonda më shpejt për cdo kërkim.

Përkthyer në shifra globale do të thotë, për cdo sekondë të kaluar në Google, sistemi i ri kursen 11 orë kohë për përdoruesit në të gjithë botën ose 111 vjet për cdo ditë që kalon.

Teknologjia e prezantuar sot në Kaliforni i gjen më shpejt rezultatet. Ky është një hap i madh në zhvillimin e teknologjive virtuale.

Kolosi i Mountain View thekson se cdo kërkim do ketë mesatarisht 5-7 rezultate me shumë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 janar 2020

- Zyra e BE-së/Përfaqësuesi Special i BE-së në bashkëpunim me Qendrën për Arsim të Kosovës dhe organizatat e tjera joqeveritare, anëtare e “Rrjetit të Kosovës për punësim dhe arsim” do të organizojnë konferencën përfundimtare e cila do të përqendrohet në arsim dhe punësim. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të mbajë takim me qytetarë, ku do të njoftojë për punën e Komunës së Prizrenit gjatë vitit 2019. (Salla e Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prishtinës. (Shkollën Model në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka thirrur mledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, të Legjislaturës VII. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 301, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Obiliqit. (Shkolla "Ismail Dumoshi" në Obiliq, ora 14:00)