19 Janar 2020

Facebook-u dobëson rendimentin në shkollë

SHBA, 8 shtator - Të mbash hapur Facebook-un, ndërsa je duke studiuar dhe t’i hedhësh një sy, ka një ndikim të keq në performancën shkollore, me rezultate rreth 20 përqind më të ulëta se zakonisht.

Përfundimin e ka nxjerrë një studim i kryer mbi 219 studentë amerikanë i drejtuar nga psikologët e Open University.

Sipas tij, truri i të rinjve është i aftë të kryejë më shumë gjëra njëkohësisht, por ata që përdorin rrjetet sociale, ndërsa janë duke mësuar, dalin më rezultate më të dobëta.

Mungesa e shpërqëndrimeve përkthehet me një kohë 88 përqind më shumë të kaluar mbi libra.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 janar 2020

- Zyra e BE-së/Përfaqësuesi Special i BE-së në bashkëpunim me Qendrën për Arsim të Kosovës dhe organizatat e tjera joqeveritare, anëtare e “Rrjetit të Kosovës për punësim dhe arsim” do të organizojnë konferencën përfundimtare e cila do të përqendrohet në arsim dhe punësim. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të mbajë takim me qytetarë, ku do të njoftojë për punën e Komunës së Prizrenit gjatë vitit 2019. (Salla e Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prishtinës. (Shkollën Model në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka thirrur mledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, të Legjislaturës VII. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 301, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Obiliqit. (Shkolla "Ismail Dumoshi" në Obiliq, ora 14:00)