10 Prill 2021

Facebook pezullon llogarinë e udhëheqësit të Venezuelës

New York, 28 mars - Rrjeti Sociale Facebook ka bërë të ditur se ka pezulluar llogarinë e udhëheqësit të Venezuelës për 30 ditë.

Sipas “Facebook”, Nikolas Maduro ka shkelur politikat e rrjetit social duke inkurajuar përdorimin e një medikamenti të quajtur “Carvativir”, për të cilin ai ka pretenduar se kuron sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi.

“Facebook” e fshiu videon me të cilën presidenti venezuelas promovonte ilaçin e sipërcituar, si dhe e ngriu llogarinë e tij për 30 ditë.

Në videon e fshirë nga rrjeti social “Facebook”, Nicolas Maduro e quante Carvativirin një “mrekulli” dhe pretendonte se ky bar i prodhuar nga rigoni mund të përdorej në parandalimin dhe kurimin e COVID-19.

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 Prill 2021

- Ervehe Gashi, Prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren mban konferencë për media, në të cilën do ta shpalosi të vërtetën, mbi gjithë manipulimrt e transmetuar ne emisionin “KallxoPërnime”.   (Hotel Sirius, ora 11:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban konferencë për medie me temë: “Disa nga veprimet më urgjente për Qeverinë Kurti II”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga AAK-ja, Shemsedin Dreshaj, mban konferencë për medie, me temën: “Menaxhimi i pandemisë dhe vaksinat”. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)