20 Gusht 2019

Facebook Messenger sfidon Snapchat

New York, 14 dhjetor - Facebook ka publikuar mjete të reja të realitetit të shtuar për aplikacionin "Messenger", të cilat kompania i quan "World Effects". Përdoruesit mund të shtojnë objekte 3D duke përdorur kamerën.

Teknologjia është e ndërtuar mbi platformën në funksion të realitetit të shtuar të Faceboo", ku përdoruesit mund të shtonin filtra dhe maska në një foto selfie. Elementët e parë të "World Effects" janë një zemër pluskuese, një shigjetë, një robot, një unikorn 3-dimensional dhe flluska me mesazhe dashurie.

Pas kësaj lëvizje qëndron përpjekja e "Facebook" për të tërhequr audiencën e "Snapchat". Ky i fundit ofron një produkt të ngjashëm që nga muaji prill, të cilin e quan "World Lenses".

Në konferencën F8 të zhvilluesve, mbajtur tetë muaj më parë, "Facebook" prezantoi për herë të parë platformën e realitetit të shtuar. Kompania shpalosi atje vizionin për një botë me objekte 3D që na rrethojnë, të cilat mund të identifikohen në kohë reale nga kamera e një telefoni.

Gara nuk është e gjitha mes "Facebook" dhe "Snapchat", por edhe mes "Facebook", "Apple" dhe "Google", kompani të cilat ofrojnë gjithashtu platformat vetjake të realitetit të shtuar, sipas "PC world".

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 gusht 2019 - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta takojë ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi. (Holli i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 9:30)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën për gjendjen e prodhimit në Kosovë ku do të diskutohen rekomandimet ndaj Qeverisë së re rreth zhvillimit të mëtutjeshëm të sektorit të prodhimit, me panelistë përfaqësues të bizneseve prodhuese në vend. (Hotel Sirius, ora 9:55)

- Në Gjilan fillon implementimi i programit “Shkollat e Shekullit 21”, i cili mbështetet nga Qeveria e Britanisë, i dizajnuar nga British Council. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Instituti Demokratik I Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit pilot mbi transparencën e kryeqyteteve evropiane, ku mes 27 kryeqyteteve evropiane është vlerësuar edhe Prishtina. (Salla e konferencave të KDI, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se festivalit të edicionit të 9-të të Festivalit të Arteve dhe Kulturës Tradicionale Etnofest. (Etnokompleksi i fshatit Kukaj, ora 18:00)

- Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me me banorët e rajonit të Zhurit, Vërrinit dhe Vërmicës me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shkolla fillore në Zhur, ora 19:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Kino Armata te Sheshi, ora 20:00)