06 Korrik 2020

Facebook mbyll llogari në Rusi dhe Iran

New York, 13 shkurt - Gjigandi i mediave sociale Facebook mbylli dy rrjete llogarish, faqesh dhe grupesh "që merreshin me ndërhyrje të huaj ose qeveritare", njëri me origjinë nga Rusia dhe tjetri në Iran, që të dy të dyshuar për lidhje me shërbimet e inteligjencës.

Duke i quajtur veprimet e tyre "të koordinuara" dhe "joautentike", kreu i politikave të sigurisë në Facebook, Nathaniel Gleicher, tha se të dy operacionet vepronin në emër të "një qeverie ose të një aktori të huaj".

Rrjeti rus kishte në shënjestër kryesisht Ukrainën dhe vendet fqinje, ndërsa operacioni iranian përqendrua kryesisht te Shtetet e Bashkuara.

Njerëzit që qëndronin pas këtyre grupeve dhe llogarive "koordinoheshin me njëri-tjetrin dhe përdornin llogari të rreme për të fshehur identitetin e tyre dhe kjo ishte baza e veprimit tonë," tha kompania e mediave sociale Facebook.

Gjithsej, janë mbyllur 78 llogari, 11 faqe, 29 grupe dhe katër llogari në Instagram me origjinë nga Rusia.

Hetimi i kompanisë Facebook për rrjetin rus "gjeti lidhje me shërbimet e inteligjencës ruse dhe ato ushtarake".

Personat që qëndronin pas rrjeteve hiqeshin si gazetarë qytetarë dhe përpiqeshin të kontaktonin politikanë, gazetarët dhe figura të tjera publike në rajon.

Ata postonin përmbajtje në rusisht, anglisht dhe në gjuhën ukrainase "në lidhje me ngjarjet lokale dhe politike, duke përfshirë figura publike në Ukrainë, angazhimin ushtarak rus në Siri, tensionet etnike në Krime dhe rrëzimin e aeroplanit të Malajzisë në Ukrainë në vitin 2014."

Po ashtu, u mbyllën gjashtë llogari në Facebook dhe pesë në Instagram me origjinë nga Irani që merreshin me "veprimtari të koordinuar të rreme".

Disa prej tyre përpiqeshin të kontaktonin figura publike dhe ndanin postime për tema të tilla si zgjedhjet në SHBA, krishterimi, marrëdhëniet SHBA-Iran, politika amerikane e imigracionit dhe kritika ndaj politikave amerikane në Lindjen e Mesme. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Korrik 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë të jashtëzakonshme për media lidhur me zhvillimet e fundit me përhapjen e pandemisë dhe ndikimet në ekonomi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:30)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)


- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 15)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët e fshatrave Krushë e Madhe, Celinë, Nagavc për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023. (Objekti i Qendrës Rinore në fshatin Krushë e Madhe, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët e fshatrave Hoçë e Vogel dhe Brestoc për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023. (Objekti i  Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Heronjtë e Kosovës” në fshatin Hoçë e Vogël, ora 20:00)