25 Tetor 2020

Facebook, 3 rrathë sigurie për privatësinë

SHBA, 30 maj - Në një kohë kur presioni ndaj Facebook po rritet për shkak të cështjes së privatësisë, kompania e drejtuar nga Mark Zuckerberg ka vendosur të marrë masa për të parandaluar censurën.

Sipas projektit më të fundit, Facebook do aplikojë tre rrathë sigurie. Rrethi i parë do lejojë që të shikojnë informacionet personale vetëm njerëzit që të njohin, i dyti lejon që të shikojnë të dhënat e tua, të njohurit e miqve te tu dhe i treti lejon që hyjnë tek të dhënat private të gjithë anetarët e Facebook.

Kjo masë sigurie do aplikohet pas pak ditësh në një datë që nuk është përcaktuar ende. Ndërkohë, QuitFacebookDay.com vazhdon të thithë fansa nga e gjithë bota, të cilët synojnë mbylljen e Facebook pikërisht për dhunimin e privatësisë.

Presion ndaj Facebook ka pasur edhe nga Kongresi Amerikan dhe Bashkimi Europian qe janë vënë në lëvizje për të paralajmëruar blogun e famshëm. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2020

- Nën organizimin e Federatës së Futbollit të Kosovës mbahet dita e dytë e fazës finale të projektit “Elite Youth Development U15”. (Fusha “Top Football” në Mazgit, ora 9:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës vazhdon kampionatin Individual për veteran për vitin 2020. (Shkollën fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- OJQ Sport4all organizon turneun e streetballit "Prishtina Streetball 2020". (Amfiteatri i Pishines se Germise,  ora 12:00)  

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Prishtinë mban konferencë për medie. (Dega e PDK-së në Prishtinë afër restaurant Tiffany në Prishtinë, ora 13:00)