13 Dhjetor 2019

Evropa po përgatit një mision për në Hënë në vitin 2017

Bruksel, 6 shkurt - Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA), po përgatit një mision në Hënë në program gjatë viteve 2017-2018, që parashikon dërgimin e një automjeti automatik në Polin Jugor të Hënës, zona ku mendohet se ka ujë.

Lajmi u njoftua ditën e premte nga Simonetta Di Pippo, shefja e Drejtorisë së ESA-s për Fluturimin Njerëzor.

 

Lajmi vjen pak ditë pas deklaratës së presidentit amerikan Barak Obama, i cili hoqi dorë nga dërgimi i astronautëve amerikanë në Hënë deri në vitin 2020.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019

- Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)