20 Shtator 2020

Diaspora i premton sfidë Facebook-ut

New York, 28 gusht - Duke filluar që nga 15 shtatori do hidhet në rrjet projekti Diaspora, i ndërtuar nga 4 studentë amerikanë.

Ilya, Raphael, Maxwell e Daniel nga Universiteti i Nju Jorkut e kanë nisur këtë projekt si një lojë mes miqsh pak muaj më parë, në kulmin e kritikave ndaj Facebook për ruajtjen e privatësisë.

Diaspora është një rrjet social i kontrolluar personalisht, në të cilim mund të bësh cfarë të dëshirosh. Gjithcka nisi nga një buxhet 10 mijë euro me të cilin u ndërtuan modalitetet e kodit fillestar dhe deri tani ka arritur të regjistrojë rreth 100 mijë anëtarë, mes të cilëve është edhe themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg.

Në këtë blog, të gjithë anëtarët mund të komunikojnë pa dhënë detaje rreth të dhenave personale. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Shtator 2020

- Forumi Ballkanik në emër të Platformës së Shoqërisë Civile për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut mban konferencë për shtyp në të cilën publikon raportin hulumtues, që është një vështrim mbi progresin e bërë nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor drejt zbatimit të zotimeve të tyre që nga Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër (2018) dhe Poznań (2019), të zhvilluara në kuadër të Procesit të Berlinit të nisur në vitin 2014. (Zyret e Forumit Ballkanik Rr. Tirana, C4/2 LAM B-N2 11-1, banesat e bardha të Prime Group, afër Euro Printy, ora 13:00)
 
- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)