20 Gusht 2019

Atifete Jahjaga së bashku më rininë e Kosovës sfidon vetveten për një orë kodim

Prishtinë, 13 dhjetor - Sot, në zyret e Open Data Kosovo dhe Girls Coding Kosova u mbajt ngjarja më e madhe e mësimit në histori: Ora e Kodimit.

Ora e Kodimit është një lëvizje globale që prezanton dhjetëra milionë studentë në mbarë botën për shkencat kompjuterike, duke frymëzuar fëmijët për të mësuar kodim, duke thyer stereotipet gjinore, dhe duke i lënë ata të ndjehen të fuqizuar.

Në këtë ngjarje përvec shumë të rinjëve të etur për të sfiduar veten në kodim, u bashkangjitë edhe ish-presidentja e shtetit Znj. Atifete Jahjaga, me c’rast u shpreh se “investimi në shkenca kompjuterike, ndërkaq, është investim i domosdoshëm i të së ardhmes së shtetit tonë. është një investim i Kosovës së re."

"Është një investim për Kosovën e të rinjëve, të cilët qysh tani me të gjitha pengesat po bëjnë konkurencë të fuqishme moshatarëve të tyre në mbarë botën.”

Për më tepër, ajo faleminderoi organizatat Open Data Kosovo dhe Girls Coding Kosova për organizimin.

Open Data Kosovo dhe Girls Coding Kosova së fundmi kanë programuar dhe lansuar programe dhe aplikacione të ndryshme sic janë: Techstitution, që mundëson dixhitalizimin e proceseve të punës në institucionet publike të Kosovës; Tech4policy, që mundëson krijimin e politikave publike në institucionet e qeverisjes lokale; Techsperience, që ngritë kapacitetet e të rinjëve në fushën e teknologjisë.

Ndërkaq Blerta Thaci nga Open Data Kosovo u shpreh “Qëllimi i këtij aktiviteti është për të orfuar një mundësi secilit prej ne të provojmë një orë kodim. Ky aktivitet është një nismë globale dhe ne simbolikisht duam që së bashku t’a futim edhe Kosovën në këtë hartë.”

Për fund, Znj. Atifete Jahjaga u shpreh “e ardhmja jonë dhe zhvillimi i metejmë i rinisë sonë, përmes zhvillimit të fushës së teknologjisë, është në duart tuaja. Me këtë rast ajo i’u bashkangjitë të rinjëve në sprovim të vetëvetes me nji orë kodim.”
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 gusht 2019 - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta takojë ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi. (Holli i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 9:30)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën për gjendjen e prodhimit në Kosovë ku do të diskutohen rekomandimet ndaj Qeverisë së re rreth zhvillimit të mëtutjeshëm të sektorit të prodhimit, me panelistë përfaqësues të bizneseve prodhuese në vend. (Hotel Sirius, ora 9:55)

- Në Gjilan fillon implementimi i programit “Shkollat e Shekullit 21”, i cili mbështetet nga Qeveria e Britanisë, i dizajnuar nga British Council. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Instituti Demokratik I Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit pilot mbi transparencën e kryeqyteteve evropiane, ku mes 27 kryeqyteteve evropiane është vlerësuar edhe Prishtina. (Salla e konferencave të KDI, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se festivalit të edicionit të 9-të të Festivalit të Arteve dhe Kulturës Tradicionale Etnofest. (Etnokompleksi i fshatit Kukaj, ora 18:00)

- Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me me banorët e rajonit të Zhurit, Vërrinit dhe Vërmicës me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shkolla fillore në Zhur, ora 19:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Kino Armata te Sheshi, ora 20:00)