04 Gusht 2020

Apple, Steve Jobs prezanton produktet e reja

SHBA, 2 shtator - Steve Jobs, kreu i Apple, ka prezantuar sot produktet e reja të mollës së kafshuar, të parashikuara për periudhën para-Krishtlindjeve.

Fillimisht është prezantuar azhornimi i sistemit operativ të iPhone, iPad, iPod Touch, tani në versionin 4.1.

Më pas Apple hyn në tregun e rrjeteve sociale dhe prezanton Ping, rrjetin social të dedikuar për muzikën, i cili do të integrohet me versionin 10 të iTunes.

Gjithashtu Jobs ka prezantuar edhe AppleTV2, gjenerata e re e AppleTV, dekoderi falë të cilit është e mundur të shihen në televizorin e shtëpisë programe televizivë dhe filma që janë shpërndarë në internet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. (Salla e seancave plenare, ora 9:00)

 

- Riccardo Serri, Ushtrues i Detyrës së Shefit të Zyrës së BE-së në Kosovë do të dorëzojë 30 Ventilatorë të ICU, 200 Pulse Oximeters dhe 20 makina elektrokardiografike Ministrisë së Shëndetësisë në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream on facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Mbahet takimi konsultativ rreth procesit për përgatitjen e programit të reformave në ekonomi 2021 - 2023. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38, ora 13:30)