04 Gusht 2020

Teknologji

Motorola me super-telefon në Android

SHBA, 29 gusht - Prodhuesi amerikan i telefonave celularë Motorola publikoi se deri në fund të këtij viti do të lëshojë në shitje "smartfon" nën sistemin operativ të Google me kod të hapur Android, me procesor prej dy gigahercëve. Lexo

HP sfidon ofertën e Dell për 3PAR

SHBA, 28 gusht - Shumë shpejtë pas mbylljes së tregut, Hewlett-Packard rriti ofertën e saj në 27 dollarë për aksion, nga 24 dollarë sa ishte më parë.... Lexo

Diaspora i premton sfidë Facebook-ut

New York, 28 gusht - Ilya, Raphael, Maxwell e Daniel nga Universiteti i Nju Jorkut e kanë nisur këtë projekt si një lojë mes miqsh pak muaj më parë, në kulmin e... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. (Salla e seancave plenare, ora 9:00)

 

- Riccardo Serri, Ushtrues i Detyrës së Shefit të Zyrës së BE-së në Kosovë do të dorëzojë 30 Ventilatorë të ICU, 200 Pulse Oximeters dhe 20 makina elektrokardiografike Ministrisë së Shëndetësisë në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream on facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Mbahet takimi konsultativ rreth procesit për përgatitjen e programit të reformave në ekonomi 2021 - 2023. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38, ora 13:30)