13 Dhjetor 2019

Teknologji

Interneti deri në 2014 do të rritet katër herë

Paris, 17 korrik - Internet qarkullimi global deri në vitin 2014 do të shënojë rritje për të paktën katër herë edhe atë në më shumë se 3/4 zetabajtë që është për 10 herë më shumë nga sasia e web... Lexo

NASA krijon hartën 3D të marsit

Florida, 15 korrik - Qëndra e studimeve Ames në NASA ka përfunduar hartën e parë 3 dimensionale me rezolucion të lartë të planetit Mars. Software që... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019

- Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)