18 Janar 2020

Teknologji

Teknologjia robotike bën hapa të reja përpara

SHBA, 8 nëntor - Bota është e mbushur me punë të rrezikshme dhe të pakëndshme të cilat mund të bëhen vetëm duke përdorur robotët. Në këtë mënyrë, në të ardhmen, një robot mund të gjejë... Lexo

3D smartphone prezantohet në dhjetor

Tokio, 5 nëntor - Softbanku Japonez do të prezantoi smartphonin që do t’u mundësoj shfrytëzuesve të gëzojnë fotografi, video dhe lojra tre-dimenzionale pa... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)