22 Tetor 2020

Vlera e klubeve të Super Kupës së Evropës mbi 1 miliardë euro

Mynih, 23 shtator - Sipas të dhënave të faqes gjermane të internetit "Transfermarkt", vlera e parashikuar e tregut të skuadrës së Bayern Mynihut që sezonin e kaluar e fitoi UEFA Ligën e Kampionëve është 837.95 milionë euro ndërsa e Sevillas që fitoi UEFA Ligën e Evropës është 351.9 milionë euro.

Para ndeshjes që do të luhet nesër në Puskas Arena, futbollistët me vlerën më të lartë tek klubi gjerman janë Serge Gnabry me 90 milionë euro dhe Joshua Kimmich me 85 milionë euro.

Ndërsa tek Sevilla, futbollisti argjentinas Lucas Ocampos dhe braziliani Diego Carlos kanë vlerë nga 50 milionë euro.

Vlera e parashikuar e tregut të futbollistëve të Bayern Mynihut është si në vijim:

Futbollistët       Vlera (euro)

Serge Gnabry     90 milionë

Joshua Kimmich  85 milionë

Alphonso Davies 80 milionë

Leroy Sane         70 milionë

David Alaba        65 milionë

Robert Lewandowski    60 milionë

Leon Goretzka    60 milionë

Niklas Süle         48 milionë

Lucas Hernandez 45 milionë

Benjamin Pavard 45 milionë

Kingsley Coman  40 milionë

Thomas Müller    35 milionë

Corentin Tolisso   25,5 milionë

Manuel Neuer     18 milionë

Jerome Boateng  12 milionë

Tanguy Nianzou  11 milionë

Javi Martinez      10 milionë

Michael Cuisance 10 milionë

Joshua Zirkzee    9 milionë

Alexander Nübel  8 milionë

Adrian Fein         5 milionë

Sven Ulreich       3 milionë

Chris Richards     2,2 milionë

Jamal Musiala     1 milionë

Ron-Thorben Hoffmann 250 mijë

GJITHSEJ 837,95 milionë

Vlera e parashikuar e tregut të futbollistëve të Sevilla është si në vijim:

Futbollistët               Vlera (euro)

Lucas Ocampos   50 milionë

Diego Carlos       50 milionë

Jules Kounde      30 milionë

Ivan Rakitic        20 milionë

Suso                  17,5 milionë

Oscar Rodriguez  15 milionë

Tomas Vaclik       14,5 milionë

Joan Jordan        14,5 milionë

Oliver Torres       13,5 milionë

Marcos Acuna     12 milionë

Youssef En-Nesyri 12 milionë

Carlos Fernandez 10 milionë

Luuk de Jong

9,5 milionë

Franco Vazquez  9,5 milionë

Munir El Haddadi 9 milionë

Bryan Gil    9 milionë

Fernando Reges  8 milionë

Nemanja Gudelj  5,5 milionë

Roque Mesa        5,5 milionë

Ibrahim Amadou 5,5 milionë

Sergio Escudero  4,8 milionë

Joris Gnagnon     4,8 milionë

Alejandro Pozo    4,5 milionë

Sergi Gomez       4 milionë

Aleix Vidal  3,5 milionë

Jesus Navas        3,2 milionë

Bono                  3 milionë

Sebastien Corchia 1,6 milionë

Juan Soriano       1,6 milionë

Javi Diaz    400 mijë

GJITHSEJ   351,9 milionë 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2020  - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën virtuale më temë 'Sa do të ndikojë moratorimumi një vjeçar për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në pozicionin ndërkombëtar të Kosovës?' (Online, ora 10:00)  

 - Admovere organizon promovimin e publikimit 'Të Damkosurit e Ballkanit - Shqiptarët dhe Kosova në tekstet alternative gjithëballkanike të historisë'. (Hapësirat e KultPlus Caffe Gallery te Fontana në Ulpianë, ora 10:00)  

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim deputetët e komunitetit joshumicë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton mediat se nesër do të lansohet data-baza per tregtinë në shërbime. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin Vjetor i Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të kompanisë “Kërveshi Partneres” dhe përfaqësuesi te OJQ, “Ngritja e Zërit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj - Stublla raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e adaptimit të rrugës për Komunitetin RAE në rrugën “Rexhep Karaqi”. (Prizren, ora 12:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare dhe KOMRA Rrjeti i Pajtimit organizon debatin mbi Politikat e Kujtesës dhe Praktikat e Përkujtimit në Evropën Juglindore. (Debati do të transmetohet direkt në Facebook dhe Youtube kanalin e KOMRA Rrjeti për Pajtim, ora 17:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e Hidajete Pireva, Mjeke, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare-QKMF, Fushë Kosovë, Vlora Maholli, Mjeke, QKMF, Fushë Kosovë dhe Hajrie Hoti, Mjeke, QKMF, Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje!, mban konferencë për media në lidhje me skandalin e vjedhjes së më shumë se 2 milion euro nga Thesari i Shtetit. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 15:00)